14. týždňom tehotenstva – začína sa druhý trimester

KLUB TEHULIEK! MAJKA Ahojte maminky, čitateľky. Tento týždeň začínam druhý trimester. Hovorí sa, že prvý trimester mamičkám ubehne rýchlejšie. Asi to bude tým, že ten prvý mesiac o tehotenstve väčšinou ani nevedia a tie prvé týždne si tehotenstvo ešte až tak naplno neuvedomujú, teda aspoň u mňa to bolo tak. Až kým neprišli tehotenské nevoľnosti. Vtedy som si tehotenstvo uvedomovala až veľmi dobre. Prešlo to rýchlo. O dva dni budem v začínajúcom 15. týždni tehotenstva.

dsc03484-003-1100x618.jpg

Myslím, že som sa celkom prispôsobila „druhému stavu“. Všetko mi ide ľahšie ako za minulé týždne. Neprepadávajú ma neobvyklé nálady, ani špeciálne chute, ani nadmerná únava. Bruško rastie stále viac a ja už začínam myslieť na prvé pohyby bábätka. Čítala som kade tade na fórach, v ktorom týždni mamičky pocítili prvé pohyby, ale väčšinou to bolo okolo 20. až 21. týždňa tehotenstva. Niektoré ale uvádzali, že už v 16. týždni pocítili prvé „žblnkanie“.

Ja som teraz ešte len v 14 týždeň tehotenstva a to je samozrejme veľmi skoro. Predsa to maličké bábätko, ktoré je veľké asi iba 10 cm nemôže mať takú silu, aby som to cítila. Sama by som sa čudovala, keby sa mi niečo také zdalo. A pravdepodobne by som tomu asi ani nechcela uveriť. Tento týždeň prešiel bez nejakých zásadných psychických, či fyzických zmien. Nič mimoriadne sa nestalo, do poradne k lekárovi idem až o tri týždne, takže spokojne sa môžem venovať sama sebe.

V minulých týždňoch som už mala stabilné chute na jedlo, podobné ako pred tehotenstvom. Ale tento týždeň som si všimla jednu zvláštnosť. Mám väčšiu chuť na ovocie. Ale skôr asi kvôli tej sviežej chuti. Chutia mi najviac mandarinky, pomaranče a jablká. Toto som v prvom tehotenstve pri Paťkovi nemala. Pri ňom mi chutili skôr mäsové, slané jedlá a priznám sa, že vo veľkom. Teraz mám skôr chute na sladké. Robievam si pudingy, vychutnávam si jogurty a mlskám aj nad ovocím.

Niekedy si rozmrazím zásoby mrazených jahôd a malín a mňamkám si nad tou sviežou sladkou chuťou. Keby som sa chcela nad tým hlbšie zamyslieť, môže to mať dve príčiny: buď je to tým, že moje telo si „pýta“ vitamíny v prirodzenej podobe, alebo druhou príčinou by to mohla byť takzvaná „babská povera“, že na sladké má chuť tá mamička, ktorá čaká dievčatko. Babské povery: keby som sa mala zamerať na vtedajšie rady „babíc“, ktoré nemali inú možnosť, len ako rokmi odpozorovať tehotné ženy a týmto pozorovaním odhaliť pohlavie budúceho dieťaťa tehotným ženám, čakala by som asi oboje.

Určite ste počuli o tom, že dievčatká odoberajú matkám krásu, alebo ak žena tehotenstvo „prenáša“, bude to chlapček, pretože chlapci sú od prírody lehnivší. Alebo tvar bruška, keď je bruško guľaté bude to dievčatko a ak je špicaté bude to chlapček. Alebo ako som už spomínala, ak má tehotná mamička chuť na sladké, bude to dievčatko a ak na slané, pikantné bude to chlapček. Takže moja prognóza podľa babských povier je – bruško je guľaté (dievčatko), mám chuť skôr na sladké (dievčatko), môj muž tvrdí, že krása mi zostala (chlapček). S tým prenášaním ešte neviem, ale zatiaľ dva ku jednej, čiže dievčatko. Tieto predpovede samozrejme beriem s veľkou rezervou. Ja sa budem tešiť, keď bude naše bábätko zdravé, krásne a šťastné. Tak sa nechajme prekvapiť.


Majka je v 14. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg

22.2.2016 10:15 | autor: Majka

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist