Sisa v 17.tt – Koniec nevoľnostiam?

SISA BLOGUJE 2 Pomaly sa blížime do 5 mesiaca a ja sa cítim každým dňom lepšie..

1565077973IMG_8073-1100x618.jpg

Viem, že už asi budem s tými nevoľnostami otravná, ale určite nie som jediná ktorú potrápili dá sa povedať dlhšiu dobu, aspoň dlhšie ako pri prvom. Spomínam si, že v prvom tehotenstve sa mi vrátili ešte tak na týždeň-dva kedy mi malý tlačil na žalúdok a do konca tehotenstva som si neužila žádné jedlo tak akoby pred ním, tak myslím, že ani teraz tomu nebude inak. ALE! Už mi býva lepšie, respektíve len niektorý deň ma potrápi ťažoba, tak si môžem s kľudom vydýchnuť, že najhoršie v tomto máme za sebou.

Poradňa

Ako som v minulom blogu spomínala, čakala ma poradňa spojená s odbermi – druhý screening, ten prvý som mala negatívny, určitě to bude tak aj pri druhom, negatívne myšlienky ma úplne obchádzajú, čo si myslím, že je úplne najlepšie pre tehotnú ženu, nemyslieť, vôbec na nič zlé, nič také ako zlé výsledky atď si nepripúšťať. Viem, že asi pre prvorodičky to je ťažšie, ale s pozitívnym myslením je všetko tak omnoho lahšie a krajšie.

Doktorka mi teda pozapisovala výsledky z NT ultrazvuku, skontrolovala bábätko. Inak možno niektorým ženám nerobia doktori každú poradňu sono, z dôvodu že ho netreba vykonávať stále ak nemá žena nejaké ťažkosti a bábätko nemusí byť neustále kontrolované. Moja dr ho robieva vždy aby skontrolovala akciu srdiečka pohyby. Tentokrát ho teda aj zmerala kvôli tomu druhému screeningu ten sa potom porovná s tým prvým a vyjde zas nejaký výsledok, nejaká pravdepodobnosť tých vrodených vývojových vád..

Ak výjdu zlé výsledky robia sa teda tie špeciálne morfologické soná, kde špecialista skontroluje dieťatko od hlavy po päty aby mohol vylúčiť nejakú vadu, ďalej sa posielajú ženy aj na amniocentézu, kde vzniká ale riziko potratu-predčasného pôrodu. Trisomy testy, nifty testy, ktoré si žena hradí sama. Samozrejme každá žena si všetky pre a pro zváži či a aké riešenie podstúpi, toto sú teda možnosti pri zlých výsledkoch.

Ďalej mi doktorka dala výmenný lístok na EKG, to pôjdem k svojej obvodnej lekárke. Načo sa robí EKG v tehotenstve? Z jednoduchého dôvodu, pre lekárov je veľmi dôležité poznať srdcovú činnosť mamičky, aby mohli predchádzať rôznym komplikáciam. Poslala ma aj k zubárovi, v prvom tehotenstve som vyšetrenie u zubára absolvovať nemusela, možno sa na to zabudlo ale viem, že niektoré ženy neposielajú k zubárovi..

Sestrička sa ma pýtala na pohyby a ak ich ucítim mám si zapamätať dátum, to je pre mňa tiež novinka lebo pri prvom som len neskoršie povedala, že pohyby už cítim ale dátum som im nevravela, lebo ani sama si ho nepamätám haha. Tak vravím, že možno už niečo cítim ale neviem to presne identifikovať, tak som jej to popísala to čo aj vám v minulom blogu a ona, že teda nech to spomeniem doktorke. Doktorka ma hneď odpálkovala, že plod je malý a nie je možné aby som ich ešte cítila.

Ale čo bolo pre mňa najkrajšie na celej poradni, keď kontrolovala bábätko a povedala, že môže súhlasiť s doktorkou, ktorá mi robila NT ultrazvuk a odhaduje to tiež na dievčatko, nasmiali sme sa pretože si stále zakrývala tváričku ručičkami, ale nohy rozkročila haha.

Pýtala som sa teda aj čo s tou únavou, vravela, že nič nemusím brať keďže mi nič nechýba ale ak chcem odporučila mi nejaké tehotenské vitamíny (iné ako tie čo som brala v 1.trimestri) a narážala na zhoršenie pleti tak, teda kúpim, vyskúšam a dám vedieť či pomohli 🙂

Bolesti

V piatok sme boli s Leom u neurologičky, na kontrole našťastie už posledný krát, takže ďalšia radosť navyše. Odtiaľ sme sa vybrali ešte na nákupy, ako sme tak chodili (vôbec nie dlho) ani som sa nenaťahovala s malým celý čas ho mal priateľ, ma začal pobolievať spodok, nemyslím bruško ale svaly asi proste akoby ma niekto dole niekto nakopal ale poriadne. Mávala som to počas menštruácie na začiatku, tak možno to bolo kvôli prekrveniu, ale vždy keď som zostala stáť to začalo tak neskutočne bolieť, že som bola radšej v pohybe. Rýchlo sme nakúpili a išli preč.

Po ceste domov to prešlo ale na druhý deň doma znova to isté, tak som si lahla a odvtedy sa mi to už nestalo. Ku koncu prvého tehotenstva som to mávala, ale tak to už dieťa malo cez 2kg a tlačilo, takže som sa ani nečudovala, ale toto muselo znamenať niečo iné. Budúcu poradňu sa spýtam doktorky, možno by som práve v tom čase mala menšturáciu tak preto to cítim aj teraz.

Cez víkend sme si užili svokrinu oslavu narodenín, zabavili sme sa, najedli, konečne mi nebolo zle takže paráda.

Pekný týžden prajem

Sisa


Sisa je v 17. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8.8.2019 12:44 | autor: Silvia Molnárová

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist