2. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Počatie prebieha na mikroskopickej úrovni. Začína sa ovuláciou a pokračuje oplodnením a následným delením oplodneného vajíčka, ktoré putuje do maternice. Cesta spermie k vajíčku je plná nástrah, ale ak sa stretnutie podarí, vznikne jediná bunka, ktorá obsahuje genetickú informáciu obidvoch rodičov. A nový život sa môže začať!

Zvyčajne 13. až 14. deň po prvom dni poslednej menštruácie dochádza k tzv. ovulácii. Vo vaječníku dozrie Graafov folikul, ktorý praskne a jeho tekutina aj s vajíčkom vyteká. Vajíčko môže byť oplodnené maximálne 24 hodín po ovulácii, zatiaľ čo spermie môžu čakať na svoju šancu až 48 hodín po súloži. Ak nedôjde k oplodneniu, vajíčko umiera a folikul vysychá. Sliznica sa odlučuje a spúšťa sa menštruácia. Hladina hormónu progesterónu klesá. Ak je vajíčko oplodnené, progesterón v krvi naopak stúpa a maternicová sliznica hrubne.

K oplodneniu vajíčka spermiou dochádza v širšej časti vajíčkovodu a oplodnená bunka (zygota) sa potom presúva do maternice. V priebehu cesty do maternice sa oplodnená bunka začína deliť, tzv. ryhovať. Pod vonkajšou vrstvou buniek sa hromadí tekutina a vzniká tak dutý tvar – blastocysta. Tá prechádza okolo 5. dňa po oplodnení do maternice a začína sa uhniezďovať v sliznici maternicovej dutiny. Z vnútornej vrstvy buniek blastocysty vzniká tzv. zárodočný terčík, základ budúceho embria.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Na Babywebe tiež nájdete: 

 Tip pre mamu

Viete, kedy máte ovuláciu? Zistite to podľa nášho ovulačného kalendára. Asi 25 % žien zažíva pri ovulácii na strane ovulujúceho vaječníka menšiu bolesť v podbrušku. Jednoznačnejším znakom ovulácie je meniaci sa hlien. Krátko po menštruácii je hlienu málo a je hustý a lepkavý. S blížiacim sa obdobím ovulácie hlien redne a je vlhší, aby uľahčil spermiám prechod maternicovým hrdlom. Po ovulácii sa hlien znova zahusťuje.

Otec je v tom tiež

Viete, že dĺžka cesty spermie k vajíčku, ktorá meria asi 15 až 18 centimetrov, predstavuje v prepočte na človeka asi sto dĺžok olympijského bazéna?

8.6.2009 12:48| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist