7. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Ak vás v tomto týždni čaká potvrdenie tehotenstva ultrazvukom, uvidíte, že embryo je teraz až 8 mm dlhé. Môže vás trápiť tehotenská nevoľnosť. Dieťatku sa vytvára tvár spoločne s orgánmi čuchu, zraku a dolnými končatinami.

Ako rastie vaše dieťatko

Embryo je dlhé 4 až 8 mm. Na hlave môžeme pozorovať výstupky pre oči a základ pre ústa a nos. Samotný tvar tela zárodku sa nijako zásadne nemení, iba hlavička sa stáva zreteľnejšou. Tmavé škvrny po bokoch hlavy sú základy očí. Viditeľné sú aj priehlbinky, ktoré predstavujú budúce nozdry, jazyk, pery a zárodky budúcich zubov. Tento týždeň takmer zmizne chvostová časť. Vznikajú základy dolných končatín, základy horných končatín sa začali vyvíjať v 5. týždni a vyvíjajú sa naďalej. Srdce bije asi stopäťdesiat ráz za minútu, čo je dvakrát rýchlejšie ako srdce dospelých. Vývoj dôležitých orgánov pokračuje, takmer pred dokončením sú pečeň, obličky, črevá a vnútorné pohlavné orgány.

Čo sa deje s vami?

Pomaly môžu nastupovať tehotenské problémy ako je nevoľnosť, podráždenosť, nutkanie na močenie, únava a zmeny prsníkov. Tie sú u väčšiny žien prvým znakom začínajúceho tehotenstva. Bývajú ťažké a napäté. Intenzita najčastejších tehotenských ťažkostí je veľmi individuálna. Tehotenská nevoľnosť sa zvyčajne objavuje od 3. týždňa do 4. mesiaca tehotenstva. Pošva a maternicové hrdlo začínajú byť prekrvené, čím získavajú ľahko modrastú farbu. Maternica je zväčšená iba veľmi mierne. Vaša srdcová frekvencia a metabolizmus sa zrýchlili o 25 %.

Viete, že váš plod môže ohroziť listerióza?

Listerióza je vzácne, ale zato veľmi nebezpečné ochorenie. V prípade tehotných žien je pravdepodobnosť nákazy dvadsaťkrát vyššia a tvorí väčšinu všetkých známych prípadov listeriózy. Dieťa v maternici sa môže nakaziť cez placentu alebo pri pôrode, keď prichádza do styku s pošvovými sekrétmi matky. Problém je v tom, že u ženy sa choroba prejavuje iba ako ľahká chrípka, pretože nákaza sa sústreďuje na maternicu a plod. Tehotenstvo sa tak môže skončiť potratom alebo predčasným pôrodom

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

V tomto týždni sa vyvíjajú dôležité orgány dieťaťa, a preto je veľmi zraniteľné. Vyvarujte sa akýchkoľvek možných rizík vrátane stresu, ktoré by mohli tento vývoj narušiť. Prečítajte si, prečo pribúda spontánnych potratov. Idete v tomto týždni na ultrazvukové vyšetrenie? Uvidíte, ako vášmu bábätku bije srdiečko.

Otec je v tom tiež

Vaša partnerka má negatívny Rh faktor a vy neviete, aký Rh faktor má vaša krv? Prečo je dôležité to vedieť? Choďte s partnerkou do prenatálnej poradne. Sestrička vám odoberie krv a výsledky budete poznať do niekoľkých dní. Nebude vás to nič stáť, výkon hradí zdravotná poisťovňa nastávajúcej matky.

3.6.2009 12:28| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist