25. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do 7. lunárneho mesiaca vášho tehotenstva. Dieťatko už rozlišuje spánok a bdenie a začína reagovať na podnety zvonka.

Ako rastie vaše dieťatko

Dieťatko váži asi 700 g a je 22 cm dlhé. Pomaly sa mu otvárajú nosné dierky. Okrem pľúc, tráviacej sústavy a mozgu je vyvinutá už väčšina dôležitých orgánov. Hlboko v ďasnách sú zárodky, ktoré sa neskôr premenia na trvalé zuby. Ale tie sa prerezávajú až po mliečnych zuboch okolo šiesteho roku veku dieťaťa. Nervy okolo úst sa stávajú citlivejšími, aby po pôrode boli schopné nájsť matkinu bradavku. Plodová voda sa vymení približne každé tri hodiny. Pupočník je už silný a pružný. Vedú k nemu dve tepny a jedna žila obklopené rôsolovitou hmotou, ktorá zabraňuje zauzleniu. Dieťa dokáže zatnúť rúčku v päsť.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Maternica siaha asi tri prsty nad pupok. Ako bruško rastie, môžete stále častejšie pociťovať bolesti chrbta, tlak v panve a kŕče v svaloch dolných končatín. Bruško vás už začína obmedzovať v pohybe. Tlak na ostatné orgány spôsobuje napríklad časté močenie. Ak je však močenie bolestivé, mohlo by ísť o ochorenie obličiek alebo močových ciest, ktoré je potrebné preliečiť. Prečítajte si o častých chorobách v tehotenstve. Problémom sa stáva aj sťažené dýchanie. Dostatočne pite a oddychujte. Môžu sa vám snívať neobvyklé sny. V najbližších troch týždňoch priberiete ďalšie približne tri kilá.

Aké vyšetrenie vás čaká

Vyšetrenie poruchy glukózovej tolerancie (OGGT), ak vás naň pošle váš lekár.

Smiech je zdravý

Viete, v čom spočíva výhoda tehotných žien? Keď stúpia na hrable, neudrú sa do hlavy.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Ste v strese? Využite upokojujúce účinky aromaterapie a po kúpeli si urobte krátku masáž tváre. Do základného oleja (napríklad mandľového, slnečnicového, kokosového) kvapnite jednu kvapku esenciálneho oleja (napríklad levanduľového, mandarínkového, alebo jasmínového).

Otec je v tom tiež

Máte pocit, že sa vás tehotenstvo zatiaľ netýka a rastúce brucho je pre vás len zväčšujúce sa tajomstvo? Zapojte sa! Už ste boli s partnerkou na ultrazvuku? Odneste si z neho obrázok – ten rozmazaný portrét je prvá podobizeň vášho syna alebo dcérky. Zhruba od 5. mesiaca môžete hádať, či hladkáte lakeť alebo pätičku a od 30. týždňa sa na vlastné ucho môžete presvedčiť, že bábätku tlčie srdiečko. Mrknite do nášho stručného sprievodcu pre oteckov.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist