34. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Dieťa si stále väčšmi uvedomuje svoje okolie a reaguje naň. Hýbe sa menej, ale jeho pohyby sú silnejšie a koordinovanejšie.

Ako rastie vaše dieťatko

Tento týždeň je dôležitým medzníkom vo vývoji plodu. Došlo už k vytvoreniu surfaktantu a tým k dozretiu pľúcneho tkaniva. Imunitný systém plodu je už schopný bojovať proti niektorým infekciám. Ako môžu lekári pomôcť dieťaťu, ktoré sa narodí predčasne v tomto týždni? V črevách sa hromadí smolka – mekónium. Kosti sú už vyvinuté, ale stále mäkké. Vaše dieťatko bude na ich spevnení v najbližších dňoch intenzívne pracovať a na to bude potrebovať veľa vápnika. Dieťa teraz meria asi 32 cm a váži takmer 2,2 kg. Tri až štyri percentá detí sú ešte stále v polohe zadočkom nadol a zostane to tak až do pôrodu. Lekár vám môže navrhnúť obrat vonkajšími hmatmi, teda manipuláciu s dieťaťom cez brušnú stenu (ECV). Z dvojčiat môže byť jedno hlavičkou nadol a druhé v úplne inej polohe.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Môžete si všimnúť, že sú vám tesné prstene a máte opuchnuté nohy a ruky. Vzniká to dôsledkom zadržiavania vody. Niekedy na tieto bolesti pomáhajú vitamíny skupiny B. Placenta je v 34. týždni maximálne zrelá, od teraz už bude iba starnúť. Až do tohto týždňa sa vám v tele zvyšoval objem krvi, ktorý stúpol o 50 %. Teraz už bude až do konca tehotenstva jej objem rovnaký. Placenta je pre plod najdôležitejší orgán. Dodáva dieťatku kyslík a živiny, chráni ho pred niektorými infekciami a odvádza z tela plodu odpadové látky. Komplikácie nastávajú, keď je placenta uložená v dolnej časti maternice, alebo sa predčasne odlučuje.

Otázky a odpovede

Sex v tehotenstve – áno či nie? Ak je žena zdravá a tehotenstvo prebieha normálne a bez komplikácií, nemusí mať zo sexu obavy. Ani prípadné maternicové sťahy pri orgazme u zdravej ženy nevyvolajú predčasný pôrod, ani nezamedzia prísunu kyslíka dieťaťu. Komplikované či rizikové tehotenstvo však môže niekedy sex vylučovať.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Trpíte opuchmi nôh? Prestaňte nosiť obtiahnuté a zvierajúce oblečenie, ktoré môže problémy ešte zhoršiť. Ak nemáte rizikové tehotenstvo, vyskúšajte aromaterapiu. Do trošky základného oleja (slnečnicový, mandľový, kokosový) kvapnite 1 až 2 kvapky éterického oleja. Na opuchy je vhodný olej zo smrekového alebo borovicového ihličia, prípadne z borievky. Aromaterapia vám môže pomôcť aj pri iných ťažkostiach.

Otec je v tom tiež

Mama sa už v súčasnosti cíti minimálne ako tank. Potešte ju, povedzte jej, že jej to pristane a že bude úžasná matka.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist