13. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do 4. lunárneho mesiaca tehotenstva. Zväčšuje sa vám obvod pása aj pŕs a ste asi o jeden kilogram ťažšia. Tehotenstvo na vás začína byť vidieť. Vaše bábätko dokáže už oveľa viac vecí – na základe podnetu zovrie pästičku, stiahne prstíky na nohách a dokáže pohybovať perami.

Ako rastie vaše dieťatko

Plod je asi 6 až 8 cm dlhý a môže vážiť až 20 g. Uši a oči sú už takmer na svojich miestach. Chrupavkový základ kostry sa pomaly pretvára na kosti, dajú sa rozoznať rebrá. Obličky začali vylučovať moč do močového mechúra, pečeň tvorí žlč, pankreas vytvára inzulín, črevá sa premiestňujú ďalej do tela. Pokračuje vývoj pohlavných orgánov. Dieťatko občas zatvára a otvára ústa, niekedy možno pozorovať sacie pohyby. Dotvorený krk už môže podporovať pohyby hlavičky. Dieťa je už schopné vnímať aj zvuky vďaka receptorom vibrácií v koži. Uši sa dotvárajú až v 24. týždni.

Čo sa deje s vami?

Vaše prsia sú citlivé a napäté. Maternica sa pomaly zväčšuje aj nad hranicou malej panvy. Zimomravosť sa vytratila a vám je o poznanie teplejšie.

Čo urobiť tento týždeň?

Prestaňte obedovať za vaším pracovným stolom pred počítačom. Namiesto toho si urobte prestávku, vyberte si nefajčiarsku reštauráciu alebo kaviareň v okolí a choďte sa prejsť na čerstvý vzduch. Rozdelenie vášho pracovného dňa touto malou zdravotnou prestávkou určite oceníte. 

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Tip pre mamu

Pripravte sa na zmenu svojho vzhľadu. Zo začiatku nie je nič vidieť. V druhom a treťom mesiaci už vám začína byť tesné oblečenie, ale stále ešte tehotenstvo nie je na prvý pohľad zrejmé. Je čas vyraziť na nákupy a zaobstarať si tehotenské oblečenie. Keď vám bruško v štvrtom mesiaci vystúpi, pravdepodobne neujdete záujmu aj úplne neznámych ľudí, ktorí si vás na ulici budú obzerať. Mnohí vaši blízki sa budú chcieť vášho bruška dotknúť. Niektoré tehuľky takéto vniknutie do osobného priestoru zle znášajú, iné zvýšený záujem naopak teší.

Na Babywebe tiež nájdete:

Otec je v tom tiež

Týmto týždňom sa končí prvý trimester. Stále si v kútiku duše hovoríte, aby hlavne naďalej všetko prebiehalo tak, ako má? V tom prípade máte dôvod na oslavu. Riziko potratu sa práve zmenšilo asi o 65 %.

28.5.2009 12:29| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist