31. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Dieťatko reaguje pohybom na zvukové podnety. Väčšinu času prespí a keď bdie, má otvorené oči. Priberáte na hmotnosti a bruško vás už obmedzuje pri väčšine činností.

Ako rastie vaše dieťatko

Hmotnosť dieťaťa naďalej stúpa. Od temena po zadoček teraz meria asi 28 cm a váži cez 1,5 kg. Má otvorené oči, zatvára ich, iba keď ide spať. Väčšinu spánku tvorí aktívny spánok, pri ktorom sa dieťa nepatrne hýbe a jeho pulzová frekvencia sa zrýchľuje. Jeho dúhovka je teraz tmavo modrá. Skutočnú farbu získa až niekoľko týždňov po pôrode, pretože pigment k dotvoreniu potrebuje svetlo. Väčšina detí bielej farby pleti sa rodí s očkami modrej alebo sivej farby. Zrenice sa rozširujú a sťahujú v závislosti na tom, koľko červenkastého svetla preniká cez kožu do maternice. V pľúcach sa tvorí bielkovina surfaktant, ktorá pomáha rozvinúť pľúca po pôrode. Jej prítomnosť zvyšuje šancu na prežitie predčasne narodených detí.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Možno máte pocit, že ste roztržitá a viac zabúdate. Je to úplne prirodzené, váš mozog sa teraz zaoberá inými podnetmi ako napríklad nákupným zoznamom. Začínate sa psychicky pripravovať na pôrod. Začnite rozmýšľať nad tým, ako bude prebiehať a kto bude pri ňom prítomný. Strach z pôrodu je prirodzený, ale majte ho pod kontrolou. Ako si s ním poradiť? Možností je veľa, nebojte sa prebrať vaše pocity hoci aj s odborníkom.

Tip pre mamu

Vyššia cirkulácia krvi v tele vám môže spôsobovať nepríjemné návaly tepla. V zime to nemusí predstavovať problém, ale v lete to môže byť veľmi nepríjemné. Viete, ako na letné horúčavy v tehotenstve? Nezabudnite sa ochladzovať (s rozumom) a uprednostnite oblečenie z prírodných materiálov.

Na Babywebe tiež nájdete:

Otec je v tom tiež

V treťom trimestri budete potrebný viac ako kedykoľvek predtým. Možno ste si všimli, že budúca mamička sa čím ďalej tým častejšie sťažuje na čoraz väčšie nepohodlie spojené s oťažievajúcim bruškom. Vypočujte si ju s nepredstieraným záujmom. Viete, ako ju zbaviť strachu z pôrodu? Buďte tu len pre ňu, neprehliadajte jej potreby. Nájdite si každý večer čas, prisadnite si k nej na gauč a pohladkajte jej bruško. Ponúknite jej masáž šije. Všetko, čo urobíte pre ňu, robíte aj pre vaše dieťa. Vklad na účte menom rodičovstvo sa vám zväčšuje!

10.5.2009 12:37| autor: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Baby-web

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru alebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.
TOPlist