16. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Začínate priberať na hmotnosti. Celkovo v druhom trimestri priberiete asi 5 kilogramov, z toho asi 900 gramov bude predstavovať hmotnosť vášho dieťatka. Sonograficky možno v tomto čase určiť pohlavie plodu.

Ako rastie vaše dieťatko

Bábätko meria od temena po zadoček asi 108 až 116 mm a váži okolo 80 g. Vďaka ukladajúcemu sa vápniku sa mu spevňujú kosti. Dokáže ohýbať všetky kĺby. Môže sa stať, že plod občas štikúta. Očné viečka sú stále zatvorené, ale sietnica už je citlivá na svetlo. Svaly dieťatka už reagujú na podnety z mozgu a imunitný systém začal vytvárať prvé protilátky. Dieťa je veľmi aktívne, dynamicky kope, prevaľuje sa, robí kotrmelce, ale vy cítite iba chvenie. Ak čakáte prvé bábätko, pohyby pocítite až v priebehu nasledujúcich dní. Ultrazvukové vyšetrenie vám už môže prezradiť pohlavie dieťaťa.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Začínate vyzerať skutočne ako tehotná. Na koži sa vám môžu objavovať tmavšie pigmentové škvrny, ktoré môžu byť intenzívnejšie po dlhšom pobyte na slnku. Chodíte s bruškom na slniečko? Nevoľnosť úplne ustúpila a vy sa cítite dobre. Hormonálne zmeny sa teraz môžu prejavovať na kvalite vlasov a pokožky. Môžete mať chuť na určité špecifické jedlá.

Aké vyšetrenie vás čaká

Tento týždeň absolvujete ďalšie vyšetrenie v prenatálnej poradni. Odoberú vám krv na stanovenie krvnej skupiny a Rh faktora, vyšetrenie titra erytrocytárnych protilátok a krvného obrazu (stanovenie hematokritu a počtu erytrocytov, leukocytov a trombocytov a hladiny hemoglobínu). Ďalej vám urobia sérologické vyšetrenie protilátok proti syfilisu, HIV a žltačke typu B a vyšetrenie močového sedimentu zo stredného prúdu moču. Počítajte aj s biochemickým screeningom vrodených vývojových chýb plodu v druhom trimestri (Downov syndróm a rozštepy neurálnej trubice). Toto vyšetrenie môžete vynechať, ak vám bol urobený kvalitný screening v prvom trimestri.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Meniace sa hormóny môžu spôsobiť zápchu, ku ktorej prispievajú aj tabletky železa. Jedzte stravu bohatú na vlákninu a pite veľa vody. Vhodným prostriedkom proti zápche je sušené ovocie. Nechajte napríklad slivky namočené vo vode cez noc a ráno ich zjedzte a vodu vypite.

Otec je v tom tiež

Vaša partnerka by najradšej spratala uhlie, kriedu, zeminu či mydlo? Nemusíte hneď pomýšľať na psychiatriu. Tehotenstvo je jedna veľká záhada a niektoré ženy majú jednoducho nutkanie jesť veci, ktoré na jedenie určené nie sú. Tento jav sa nazýva pica syndróm.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist