27. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Ste na konci druhého trimestra, v druhej polovici siedmeho mesiaca. Vaše dieťatko bude mať už čochvíľa jeden kilogram a má otvorené oči.

Ako rastie vaše dieťatko

Vrcholí vývoj očí – vytvára sa sietnica. Dieťatku už narástli na viečkach mihalnice, ale zatiaľ sa otvárajú zriedka. Ak zasvietite na bruško ostrým svetlom, bude naň pravdepodobne dieťa reagovať. Buď sa otočí za svetlom, alebo od neho. Vášmu dieťatku sa ukladá podkožný tuk a pomaly sa zaobľuje. Od temena po zadoček meria okolo 24 cm a váži niečo cez 1 kg. Už sa mu úplne vyvinuli chuťové bunky v ústach. Pohyby plodu sú intenzívne. Krv sa okysličuje placentou. Na povrchu mozgu sa vytvárajú mozgové závity a zdokonaľuje sa vyššia nervová činnosť. A čo teraz robí vaše dieťatko najčastejšie? Cmúľa si palec, čim si nacvičuje satie z prsníka. Touto činnosťou sa zároveň upokojuje.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Maternica stále rastie, siaha už vysoko nad pupok. Bruško vás začína obmedzovať nielen pri športe, ale aj pri bežných aktivitách. Začínate sa cítiť ťažká a neohrabaná. Spite cez deň aj v noci, uvedomte si, že vaše telo teraz živí dvoch. Snažte sa prijímať viac železa, pretože ho potrebujete pre seba aj pre dieťatko.

Otázky a odpovede

Čakám dvojičky. Zvládnem to? Najprv sa zmierte s tým, že nebudete mať nikdy perfektne upratané a deti ako zo škatuľky. Najdôležitejšie pre všetkých je prežiť. Vopred zavrhnite látkové plienky a kupujte jednorazové. Je to rýchlejšie a menej prácne. Dieťatká môžete kúpať na striedačku a nemusí to byť každý deň. Prvé mesiace bude dvojičkám stačiť jedna postieľka.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Navštívte predpôrodné kurzy, prezrite si svoju budúcu pôrodnicu, prípadne si nájdite svoju pôrodnú asistentku alebo dulu, ktoré vás budú sprevádzať pri pôrode. Dula vám pomôže zbaviť sa zbytočných obáv a poradí vám veľa užitočných vecí nielen o pôrode, ale aj o dojčení a starostlivosti o bábätko.

Otec je v tom tiež

Zvažujete, či byť pri pôrode, alebo nie? Aj pre oteckov, respektíve pre nastávajúcich rodičov, existujú predpôrodné kurzy a sú veľmi vyhľadávané. Pomôžu vám ujasniť si svoju úlohu a načerpať inšpiráciu, ako môžete rodičku pri pôrode podporiť a pomôcť jej. Je pravda, že skutočnosť nakoniec môže byť úplne iná, ale príprava vám pomôže pôrod aspoň trochu priblížiť.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist