37. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do 10. lunárneho mesiaca vášho tehotenstva. Priberiete ešte asi 1,5 kg. Dieťatko začína postupne zostupovať do panvy, takže vrchol maternice klesá. Prsia máte väčšie a ťažšie.

Ako rastie vaše dieťatko

Na hlave má asi 2,5 cm dlhé vlásky. Maternica je dieťatku už naozaj tesná, v „poskladanej“ pozícii sa však aj tak snaží v rámci možností pohybovať. Dieťa meria od temena po zadoček asi 35 cm a váži necelé 3 kg. Ak sa doposiaľ dieťatko neotočilo do správnej pôrodnej polohy hlavičkou nadol, najpravdepodobnejšie sa otočí teraz. Iba 3 % plodov zostane otočených hlavičkou nahor.

Čo sa deje s vami?

Môžete začať cítiť „cvičné kontrakcie“, takzvaných poslíčkov. Maternica pri nich asi na 30 sekúnd stvrdne a potom sa opäť uvoľní. Každú voľnú chvíľku by ste mali využiť na odpočinok. Tlak na močový mechúr sa zväčšuje, musíte chodiť močiť aj niekoľkokrát za noc. Znenazdajky sa môžu objaviť opuchy dolných aj horných končatín, preto si častejšie dávajte dole prstene. Niektoré tehotenské problémy môžu pomôcť zlepšiť vhodne zvolené potraviny. V prsiach sa tvorí mledzivo (kolostrum), prvá výživa dieťaťa po narodení, kým sa vám spustí materské mlieko. Spravidla sa tak stane druhý až štvrtý deň po pôrode. Mledzivo je veľmi bohaté na živiny a protilátky. Podporí obranyschopnosť dieťatka proti infekciám.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Aké vyšetrenie vás čaká

Vyšetrenie v prenatálnej poradni a kardiotokografický záznam oziev plodu, ktorý však nie je povinný.

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi poslíčkami a pravými kontrakciami?

Falošné kontrakcie, teda poslíčkovia, sú nepravidelné, nestupňujú sa, so zmenou polohy a činnosti ustupujú a na maternicovom hrdle nie sú zistiteľné žiadne zásadné zmeny. Naproti tomu kontrakcie vedúce k pôrodu sú pravidelné, prichádzajú zhruba každých päť minút, postupne sa zosilňujú a nezmierňujú sa ani pri oddychu alebo inej aktivite. Hlienová zátka môže odísť, krčok maternice sa rozširuje. Ako zistíte, že je ten správny čas vyraziť do pôrodnice?

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Vyskúšajte rôzne metódy, ako dosiahnuť pohodu. Relaxujte pri obľúbenej hudbe, do aromalampičky si dajte obľúbenú vôňu, a ak ešte môžete, zacvičte si vhodné cviky z jogy pre tehotné.

Otec je v tom tiež

V posledných týždňoch tehotenstva buďte s mamou v spojení, volávajte jej napríklad z práce. Obaja budete pokojnejší. Ak plánujete ísť do pôrodnice vlastným autom, myslite na dostatok paliva a možno bude dobré dať pre istotu skontrolovať aj stav auta.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist