SISA v 22.tt – Radosti aj starosti…

SISA BLOGUJE 2 Opäť sa vyskytli menšie komplikácie, ale tentokrát nie ohľadom tehotenstva, chválabohu…

Foto: Paulína Ščepková www.fb.com/paulina.scepkova


Cysta

Je to už zopár rokov, čo som si našla hrčku v prsníku. Bola som stredoškoláčka, mamina so mnou ihneď letela na vyšetrenia, čo to môže byť. Diagnóza cysta, niečo tukové, čomu netreba venovať príliš pozornosť, stačí to sledovať. Teda sledujem si to ja či sa mi nezväčšuje a každoročne chodím na sono. Pred tým stačilo každý druhý rok Dokonca raz sa mi úplne vstrebala, keď som brala homonálnu antikoncepciu, potom sa znova objavila. Nikdy som s ňou ale nemala nijaký problém a všetci doktori, ktorí mi ju pozorovali vraveli, že sa nemusí vyberať, jedine ak by nastala nejaká zmena atď. Ani počas predošlého tehotenstva ani počas dojčenia s ňou nebol najmenší problém. No a zrazu pár dní dozadu som ju začala cítiť, pred tým keby si ju nechytím tak ani neviem, že ju tam mám.

Teraz bola na dotyk veľmi citlivá, išiel akurát víkend tak vravím, že počkám do pondelka a zavolám gynekologičke čo s tým. Pondelok som sa nedovolala a potom som na to zabudla, utorok ráno ako som sa obliekala som si všimla, že na tom mieste kde sa nachádza mám začervenanú kožu. Okamžite som jej volala a že teda mám prísť pošle ma na sono ale, že veľa sa s tým nespraví, pretože lieky na zápal, ktorý tam pravdepodobne nastal brať nesmiem a že keď tak ma pošle ešte do prsníkovej ambulancie, vravím okej prídem.

Na sono som prišla doslova za päť dvanásť, do dvanástej ordinovali ale tým, že som bola akútny prípad ma pani doktorka vzala a urobila mi sono. Zmena tam nastala vo veľkosti od decembra minulého roku, cysta sa zväčšila o 3mm čo nie je veľa ale predsa. Odporučila mi teda, že ak je to zápal a nemôžem lieky, ženy ktoré dojčia a zapália sa im prsníky si prikladajú kapustné listy, tak sme sa zasmiali, že tehotná si budem dávať na prsník kapustné listy. Taktiež sa ma pýtala či nemám náhodou aj teplotu, čo som asi aj mala pretože mi bolo celé deň hrozne akoby na mňa niečo liezlo aj som sa cítila teplejšia ako normálne, len som si teplotu nemerala keďže som nemala kde, takže to na 100% neviem.

Následne som utekala na morfologický ultrazvuk, o tom Vám napíšem v budúcom blogu.

Z neho som sa zasa rýchlo vracala späť ku svojej gynekologičke so správou zo sona prsníkov. Nebudem klamať, kúsok som bola sklamaná, že sa mi doktorka nepovenovala viac a v podstate sme to akoby vybavili medzi dverami, ale chápem aj to, že som nebola objednaná a mali tam fofry. Takže môžem byť rada, že som sa vôbec niečo dozvedela a že som toho za celý deň stihla pomerne dosť, aj keď som toho mala už nad hlavu.

Gynekologička to zhodnotila tak, že keď bolesť nebude ustupovať, keď budem cítiť pripadne ďalšie zväčšenie mám prísť po lístok a pošle ma do tej spomínananej prsníkovej ambulancie, kde ani ona nevie ako budú postupovať, keďže som tehotná. Nakoniec mi vraví, že ale asi to budeme musieť vybrať, keď porodím a odkojím, vzhľadom na to zväčšenie. Ja si myslím, že možno sa to zväčšilo tým prípadným zápalom a keď by sa mi ten zápal preliečil aj nejak sám, nejdem to teraz riešiť počkám čo bude nasledujúce dni, tak verím že sa zmenší a nebude treba žiadnu operáciu. Najväčšie šťastie by bolo keby sa vstrebala a už sa nikdy neobjavila…

Zatiaľ to vyzerá akoby to mierne prechádzalo, necítim ju tak veľmi ani keď sa jej dotknem, miesto je už také slaborúžové. Prepla som na pozitívne myslenie keď som prišla domov, hádam aj to pomôže.

Matky, ženy aj týmto blogom chcem poprosiť tie, ktoré podcenujete samovyšetrenia a preventívne prehliadky u gynekológa. Zdravie máte len jedno, a keď sa dá predísť chorobám, ktoré často končia aj tragicky, nájdite si čas pre seba a choďte sa dať vyšetriť. Aj pri minimálnych zmenách, ktoré pocítite. Mne vždy začne tak lepiť, že najradšej by som hneď v ten deň mala urobené kompletné vyšetrenia aby som mohla pokojne spávať. Ďalšia dôležitá vec, nečítajte na internete nič, len vyhľadajte doktora, pretože ja mám pocit často krát keď si idem niečo vyhľadať, tak už pri všetkom na mňa vyskočí nádor, rakovina atď..To som urobila aj včera, keďže som chcela vedieť či má niekto podobnú skúsenosť a v jednom článku na mňa hneď vybehli tie slová ktorých sa každý z nás bojí. Keď toto náhodou niekto číta a má podobnú skúsenosť bola by som veľmi rada za prípadnú odozvu.

Inak sa máme s bábätkom dobre klop klop.

Teším sa na budúci týždeň

SISA


Sisa je v 22. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

12.9.2019 7:36 | autor: Silvia Molnárová
Viac o téme: bolesťtehotnáženy

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist