22. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vaše dieťatko spí oveľa menej ako predtým a keď je hore, počúva zvuky z okolia. Z prsníkov vám začne vytekať kolostrum.

Ako rastie vaše dieťatko

Mozog plodu stále zväčšuje svoj objem. Rastú hlavne štruktúry centra mozgu, kde vznikajú mozgové bunky. Mozog rastie až do piatich rokov veku dieťaťa. Vytvorili sa potné žľazy. Očná dúhovka sa zafarbuje – oči dieťaťa získavajú svoju farbu. U chlapčeka začínajú semenníky zostupovať do mieška a tvoria sa v nich primitívne spermie. Dieťatko má stále zatvorené oči. Má už obočie aj mihalnice. Meria okolo 20 cm a váži asi 350 g.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Máte zvýšenú chuť do jedla, ktorá niekedy prerastá až do veľkého hladu. Možno vás trápi zápcha, nadúvanie alebo opuchy nôh, hlavne v okolí členkov. Proti opuchom dolných končatín môžete bojovať tým, že sa budete vyhýbať dlhému státiu a budete si čo najčastejšie vykladať nohy nad úroveň panvy. Chodievajte často na prechádzky a pri oddychovaní ležte na boku, najlepšie na ľavom. Ak navyše trpíte kŕčmi v dolných končatinách, zvýšte príjem horčíka. Šetrite sa.

Otázky a odpovede

Môžem v tehotenstve lietať lietadlom? Za najbezpečnejšie sa pri cestovní lietadlom považuje obdobie druhého trimestra. Od 28. do 36. týždňa vyžadujú niektoré letecké spoločnosti osvedčenie lekára o spôsobilosti. Od 36. týždňa vás už do lietadla nepustia. O pravidlách sa vždy informujte v konkrétnej leteckej spoločnosti, s ktorou sa chystáte cestovať.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Možno ste si všimli žlté fliačiky na podprsenke. V tomto období vám už totiž môže z prsníkov vytekať prvá výživa dieťaťa – kolostrum. Mnohé ženy tak reagujú v prítomnosti bábätka alebo dokonca pri rozprávaní o ňom. Ak vám to prekáža, použite vložky do podprsenky.

Otec je v tom tiež

Prísť domov z práce a mať oprané a ožehlené je príjemné pre každého. Prekvapte mamu a urobte nejaké tie domáce práce aj bez toho, aby vás o to požiadala. Dáte tým najavo nielen to, že vám na nej záleží a že je skvelá, ale ukážete jej, že ste skvelý aj vy.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist