39. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Zrejme ste unavená, chodíte často močiť a stále častejšie rozmýšľate nad pôrodom. Už môžete začať kedykoľvek rodiť.

Ako rastie Vaše dieťatko

Dieťatko už čaká na narodenie. Nechty na rukách presahujú špičky prstíkov. Výstavba mozgových ciev je už kompletná. Väčšina prvého ochlpenia je už preč. V pľúcach sa zvyšuje tvorba surfaktantu. Už pravdepodobne necítite všetky pohyby bábätka. Dieťa meria od temena po zadoček asi 36 cm a váži viac ako 3,25 kg.

Čo sa deje s vami?

Cítite sa nepohodlne. Bruško vám sťažuje všetko, čo by ste za normálnych bez problémov zvládli. Maternica zabrala celý priestor panvy a tlačí na okolité orgány. Možno máte trochu červenšiu pokožku. Spôsobuje to krvný obeh, ktorý je namáhaný viac ako kedykoľvek predtým. Skúste sa nejako rozptýliť.

Aké vyšetrenie vás čaká

Čaká vás vyšetrenie v prenatálnej poradni a kardiotokografický záznam oziev plodu. Môžu vám urobiť aj ultrazvukové vyšetrenie, ale nie je to povinné.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Otázky a odpovede

Prečo si treba zostaviť pôrodný plán? Ak ste si ešte nespísali svoju predstavu o priebehu pôrodu, teraz je na to vhodná príležitosť. Nie je na čo čakať, dieťatko sa môže každým dňom narodiť. O vašich predstavách na papieri sa potom môžete porozprávať s vaším pôrodníkom, ktorý vám ešte upresní, čo je reálne a zmysluplné z jeho pohľadu. Nie každý pôrod prebehne ideálne, a aj keď si to možno nepripúšťate, môžu sa vyskytnúť komplikácie. Pôrodný plán môže zdravotníkom napovedať, čo je pre vás dôležité a v čom vám môžu vyjsť v ústrety. Ako si správne zostaviť pôrodný plán?

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Taška do pôrodnice by už mala čakať v predsieni. Čo si treba vziať do pôrodnice a prečo? Ak vám odtiekla plodová voda, alebo máte podozrenie, že odtiekla, ak začnete krvácať alebo sa objavia maternicové sťahy a budú sa opakovať častejšie ako raz za 5 minút, na nič nečakajte a vydajte sa do pôrodnice.

Otec je v tom tiež

Nezabudnite v práci pripomenúť, že si chcete vziať po pôrode pár dní voľna. Aj tak by ste sa v práci nevedeli na nič sústrediť. A doma budete viac ako potrebný. Mamička by mala hlavne oddychovať, venovať sa dojčeniu, ktoré vie niekedy poriadne potrápiť, a bábätku. Na vás bude všetko ostatné. To je spravodlivé, nie?!

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist