14. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do druhého trimestra vášho tehotenstva, ktorý sa považuje za najkrajšie obdobie tehotenstva. Druhý trimester potrvá až do 26. týždňa. Cítite sa o poznanie lepšie, pomaly odchádza aj úzkosť, ktorú ste mohli cítiť v prvom trimestri. Teraz je ten správny čas naplánovať si dovolenku.

Ako rastie vaše dieťatko

Dieťatko meria asi 8 až 9 cm a váži takmer 25 g. Plod už ohýba nožičky v kolenách, dolné končatiny sú dlhšie ako horné. Na rukách a nohách rastú nechty. Pomaly sa predlžuje krk a napriamuje hlavička. Bábätko pohybuje očami, vraští obočie, špúli pery a jeho pohyby sú oveľa plynulejšie ako doposiaľ. Začína pracovať nervový systém. Dieťatko pije tekutinu, ktorá ho obklopuje a zároveň do nej močí, čím prispieva k tvorbe plodovej vody v amniovej dutine. Nacvičuje si dýchacie pohyby a pripravuje sa tak na život mimo tela matky. Začína sa sekrécia hormónov štítnej žľazy.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Na prelome prvého a druhého trimestra sa začína väčšina žien cítiť omnoho lepšie, a to nielen vďaka odznievajúcim ranným nevoľnostiam a ustupujúcemu nechutenstvu. Aj keď je vaše dieťatko menej citlivé na škodlivé vplyvy, mali by ste stále prijímať zvýšené množstvo ovocia, zeleniny, a ak je to možné, udržiavať sa v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Dobrým krokom je nájsť si vo svojom okolí cvičenie pre tehotné. Placenta, pupočník a plodové obaly sú už plne vyvinuté. Keďže ranná nevoľnosť a časté nutkanie na močenie by mali v tomto období ustupovať, mali by ste sa cítiť o niečo lepšie. Vracia sa vám chuť do jedla, čo je vidieť aj na zvyšovaní vašej hmotnosti. Priberanie však nie je nijako zásadné – doposiaľ ste pribrali asi 1,5 kilogramu, čo sa rovná asi desatine celkového hmotnostného prírastku v tehotenstve. Koľko môžete v tehotenstve pribrať? Máte aj viac energie – využite ju pri prípravách na príchod dieťatka na svet.

Otázky a odpovede

Aké bylinky môžem v tehotenstve užívať? Liečivé byliny pomáhali tehotným ženám odpradávna. Pomocou nich môžete prežiť tehotenstvo v harmónii s prírodou. Každý trimester je vhodné užívať iné bylinky. Ich pomoc využijete aj pri pôrode a v šestonedelí.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Môžete začať trpieť zápchou, ktorú spôsobuje zvýšená hladina progesterónu. Ten má na svedomí spomalenie pohybu črevných stien, na ktoré tlačí aj rastúca maternica. Na zmiernenie týchto problémov pite viac vody a doprajte si väčšie množstvo ovocia a zeleniny. Ako na zápchu v tehotenstve? Namiesto spania na chrbte či na bruchu si skúste zvyknúť na spanie na boku, najlepšie na ľavom. S rastúcim bruškom uvítate aj pomoc vankúšov.

Otec je v tom tiež

Dolieha na vás stres, ako všetko finančne utiahnete, keď je materská taká nízka? Skúste sa nad vašimi obavami zamyslieť. Niekedy totiž strach z materiálnych záležitostí skrýva oveľa hlbšie obavy – ako zvládnuť otcovstvo, aký budem rodič. Ako to vlastne v skutočnosti je? Dobrá správa je, že ak sa vám podarí pomenovať skutočný problém, máte spolovice vyhraté.

27.5.2009 12:30| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist