40. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Na tento týždeň pripadá termín pôrodu. Do určeného termínu pôrodu sa trafí asi len 5 % mamičiek, porodiť môžete aj dva týždne pred alebo po termíne. Bábätko je už úplne pripravené prísť na svet.

Ako rastie vaše dieťatko

Medzi lebkovými kosťami sú úzky švy. Vlákna nervových buniek ukončili vetvenie a delenie. Väčšina mazu je už preč. Kostru tvorí 300 častí (kostra dospelého človeka má iba 202 kostí), niektoré z nich ešte zrastú. Tehotenské hormóny spôsobujú zväčšenie mliečnych žliaz bábätiek ženského aj mužského pohlavia. Aj vonkajšie pohlavné orgány sa môžu javiť väčšie. Tieto prejavy krátko po pôrode zmiznú. Dieťatko je pripravené na nový život mimo maternice. Je vybavené asi 70 rôznymi reflexami. Po pôrode sa odlúpi placenta a po tom, ako sa novorodenec prvý raz nadýchne, dopulzuje aj pupočník. Dýchanie spustí zmeny aj vo funkcii srdca a tepien. Vaše bábätko meria od temena po zadoček asi 37 až 38 cm, ale jeho celková dĺžka je približne 48 až 50 cm.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

S narastajúcimi obavami pred pôrodom sa stupňuje aj jeho očakávanie. Tehotenstvo už trvá dlho a hemoroidy, nespavosť a bolesti chrbta vám znepríjemňujú život na každom kroku. Priemerne priberú ženy v tehotenstve približne 15 kg, nie je však výnimočný ani hmotnostný nárast okolo 25 kg.

Aké vyšetrenie vás čaká

Opäť vás čaká vyšetrenie v prenatálnej poradni a kardiotokografický záznam oziev plodu. Ak budete prenášať, podstúpite v ďalšom týždni minimálne dvakrát vyšetrenie v prenatálnej poradni toho zariadenia, kde budete rodiť. Urobia vám kardiotokografický záznam oziev plodu, prípade ďalšie vyšetrenia zamerané na zhodnotenie stavu dieťatka. Po ukončenom 41. týždni tehotenstva je zvyčajne žena objednaná na vyvolanie pôrodu. Rozhodne by nemala prenášať cez 42. týždeň tehotenstva, pretože s pribúdajúcimi dňami klesá funkcia placentárnej jednotky. Prečítajte si tipy, ako bezpečne vyvolať pôrod.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Po pôrode vás čaká ďalšie perné obdobie – šestonedelie. Vykašlite sa na upratovanie a varenie a poproste mamu, kamarátku či susedku, aby vám s týmito vecami pomohla. Úplne najdôležitejšie pre vás bude dobre sa rozdojčiť a zvyknúť si spoločne s dieťatkom na nové rituály a na to, že teraz ste už traja.

Otec je v tom tiež

Už máte jasno v tom, či budete pri pôrode alebo nie. Psychicky sa pripravte na to, že nejaký čas nebudete stredom vesmíru – materinský pud prirodzene zariadi, že sa mama bude sústrediť len na novorodeného človiečika. Dva až tri dni po pôrode sa u nej navyše môže prejaviť popôrodná depresia. Ale hlavu hore, čaká vás najkrajšie obdobie, pretože dieťatko vám všetku vašu starostlivosť a námahu bohato vráti. Len počkajte, keď sa na vám prvý raz usmeje.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist