32. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Končí sa ôsmy mesiac vášho tehotenstva a pomaly vstupujete do posledného mesiaca. Väčšina bábätiek sa otáča hlavičkou dolu a pripravuje sa tak na pôrod. To by vám malo pomôcť ľahšie dýchať a zmierniť tráviace problémy.

Ako rastie vaše dieťatko

Plod je teraz od temena po zadoček asi 29 cm dlhý a váži približne 1,8 kg. Pokožka prestáva byť červená, stále viac ružovie a postupne sa pod ňu ukladá tuk. Ešte stále je však zvraštená. Nechty na rukách bábätka siahajú až ku koncu prstíkov a vlásky rastú. Dieťa asi 90 až 95 % dňa prespí. Keď je aktívne, precvičuje si otváranie a zatváranie očí a po novom aj otáčanie hlavičkou. Stále si nacvičuje dýchanie a toto cvičenie zrejme podporuje aj tvorbu surfaktantu. Jeho orgány pokračujú vo vývoji.

Čo sa deje s vami?

Maternica dosahuje svoje maximum, čo je asi 12 cm nad pupkom. Priberáte viac ako v predošlých týždňoch tehotenstva. Môžu sa vo veľkom objavovať strie.

Aké vyšetrenie vás čaká

V 32. až 34. týždni opäť navštívite prenatálnu poradňu, kde vám vystavia formulár pre nástup na materskú dovolenku. Nástup musí byť v intervale 6 až 8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Hormóny v tehotenstve uvoľňujú svaly v celom vašom tele. Vedľajší efekt je, že Vám ochabne aj chlopňa pri ústí žalúdka, čím sa môžu kyseliny zo žalúdka vracať smerom hore a vyvolávať pálenie záhy. Prírodným prostriedkom proti páleniu záhy je žuvanie klinčeka. Vyskúšajte ďalšie tipy na bylinkové tehotenstvo. Jedlo jedzte radšej v menších porciách a častejšie. Niektorým ženám pomáha na pálenie záhy pohár mlieka alebo odpočinok v sede. Ľahko stráviteľné jedlá prechádzajú aj zápche.

Otec je v tom tiež

Ak ste sa rozhodli, že sa necháte prekvapiť, aké pohlavie bude mať vaše dieťa, pravdepodobne vás budú zaujímať mýty a povery o tehotenstve. Je mama skôr ovocie, zeleninu, slané jedlá a mäso? Počas tehotenstva veľmi nepribrala? Vyzerá to na chlapca. Viac jej chutí strava bohatá na škroby, mliečne výrobky a tehotenstvo jej výrazne zmenilo postavu? Hovorí sa, že to bude dievča. Čo si o tom myslíte vy?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist