24. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Od tohto týždňa má v prípade predčasného pôrodu vaše bábätko šancu prežiť. Dieťatku sa oddeľujú očné viečka. Od teraz sa jeho rast do dĺžky začne spomaľovať a zrýchli sa naopak hmotnostný prírastok.

Ako rastie vaše dieťatko

Tento týždeň predstavuje jeden z medzníkov vo vývoji plodu. Hovoríme o tzv. hranici viability plodu, čo znamená, že plod je prvýkrát schopný prežiť mimo maternice. Reálne je však pri predčasnom pôrode šanca vášho dieťaťa na prežitie asi 1 : 4, alebo 1 : 5. V tomto období meria od temena po zadoček asi 21 cm a váži 500 až 600 g. Hlavným problémom pri predčasnom pôrode by boli doposiaľ nedozreté pľúca. V tých sa začínajú vyvíjať krvné cievy a pokračuje dozrievanie pľúcnych mechúrikov, ktoré sú potrebné pri výmene kyslíka. V pľúcach sa tiež začína tvoriť látka, ktorá zabraňuje zlepeniu stien pľúcnych mechúrikov. Formujú sa dýchacie cesty.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Stále priberáte, za týždeň je to asi pol kilogramu. Snažte sa častejšie oddychovať s vyloženými nohami. Môže dochádzať k zadržiavaniu vody. Je možné, že budete mať trochu napuchnutú aj tvár.

Aké vyšetrenie vás čaká

Tento týždeň pôjdete znova na vyšetrenie v prenatálnej poradni. Okrem toho absolvujete detekciu vitality plodu (posluch oziev plodu). Indikované ženy musia prejsť vyšetrením poruchy glukózovej tolerancie – OGTT. Okrem iného sa to týka všetkých žien starších ako 25 rokov, žien s cukrovkou, obéznych žien, žien po predchádzajúcom pôrode veľkého dieťaťa, či mŕtveho plodu a žien s poruchami metabolizmu cukru v predošlom tehotenstve.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Máte už premyslený nástup na materskú dovolenku? Máte zistené informácie o podmienkach poberania materskej? Premyslite si niektoré veci. Väčšina matiek odchádza na materskú dovolenku 6 až 8 týždňov pre termínom pôrodu. Hoci sa neodporúča pracovať dlhšie, v niektorých iných krajinách ženy bežne pracujú až do pôrodu. Máte možnosť pracovať v posledných týždňoch tehotenstva z domu? Informujte sa o tom, mnohí zamestnávatelia sú veľmi tolerantní, pokiaľ ide o tehotenstvo. Existujú naopak dôvody, pre ktoré potrebujete odísť na materskú skôr? Takýmto dôvodom môže byť napríklad vysoký krvný tlak, hromadenie tekutiny alebo strata krvi. Ak vám lekár odporučí skorší odchod z práce, neváhajte. Vaše zdravie a zdravie vášho dieťatka sú teraz absolútne na prvom mieste.

Otec je v tom tiež

Nezabudnite si dopredu v práci dohodnúť pár dní dovolenky okolo termínu pôrodu. Mama bude mať čo robiť sama so sebou a s vaším novopečeným prírastkom.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist