3. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Víťaz sa napriek nástrahám namáhavej cesty dostal až k cieľu. Spermia splynula s vajíčkom a zázrak počatia sa môže začať. Počatie by sme mohli rozdeliť do troch fáz: ovulácia, oplodnenie a uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak všetky fázy prebehnú úspešne, tehotenstvo môže úspešne pokračovať.

Ovulácia

K ovulácii dochádza zhruba v polovici menštruačného cyklu. Vajíčko ukryté v miešku (folikule) naplnenom tekutinou dozrieva, folikul praská a vajíčko sa uvoľňuje. Z prasknutého folikulu vzniká žlté teliesko, ktoré uvoľňuje progesterón. Tento hormón pripravuje sliznicu maternice na prijatie vajíčka. Vajíčko je zachytené vajíčkovodom a posúvané smerom k maternici.

Zázrak oplodnenia

K splynutiu vajíčka a spermie dochádza v širšej časti vajíčkovodu. Vzniká jediná bunka (zygota), ktorá nesie 46 chromozómov genetickej informácie, a to rovnakým dielom od oboch rodičov. Do dvadsiatich hodín sa bunka rozdelí na dve a delenie, alebo ryhovanie, ďalej pokračuje. Po oplodnení trvá vajíčku približne sedem dní, kým sa dostane do maternice. Pod vonkajšou vrstvou buniek sa hromadí tekutina a vzniká blastocysta. Tá prechádza do maternice, kde sa snaží uhniezdiť v sliznici maternicovej dutiny. Z vnútornej vrstvy buniek blastocysty vzniká tzv. zárodočný terčík, základ budúceho embrya. V tomto čase tvoria blastocystu už stovky buniek.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Uhniezdenie

Pevné uhniezdenie trvá asi 13 dní. V embryu sa začínajú tvoriť prvé orgány a orgánové sústavy. Prvým z nich je nervová sústava, po nej nasleduje srdce. Pomerne veľká časť blastocýst (asi 40 %), ktoré sa dostali do maternice, sa nikdy neuhniezdia. Umierajú a sú odplavené nasledujúcou menštruáciou.

Čo sa deje s vami?

Hoci v prvých 13 týždňoch tehotenstva, teda v prvom trimestri, na vás tehotenstvo nebude vidieť, bude to pre vás veľmi náročné obdobie. Vo vašom tele prebiehajú zásadné zmeny. V prvom trimestri priberiete maximálne dve kilá.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Niektoré ženy cítia tehotenstvo veľmi skoro. Zaznamenajte si deň počatia, ak ho poznáte!

Otec je v tom tiež

Očividne stále investujete do konta menom počatie. Užívajte si to! Váš život sa práve veľmi nenápadne, ale dramaticky zmenil.

Čo sa dialo v 2. týždni tehotenstva?

7.6.2009 12:27| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist