18. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Dieťatko už má svoj jedinečný odtlačok prsta. Vy sa dostávate do pohody, druhý trimester je najkrajšie a najmenej rizikové obdobie tehotenstva.

Vývoj vášho bábätka

Dieťatko má veľmi aktívne obdobie. Rýchlo sa vyvíja, rôzne sa pohybuje, kope, otáča sa a vykonáva reflexné pohyby. Od temena po zadoček meria asi 12,5 až 14 cm a váži asi 150 g. Pľúca rastú a vyvíjajú sa v nich drobné pľúcne vaky. Na koži prstíkov sa vytvárajú brušká a papilárne línie, ktoré utvoria jedinečný odtlačok. V črevách sa hromadí prvá stolica – smolka. U chlapcov sa vyvíja prostata. Oči sa presúvajú na svoje miesto.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Dostávate sa do opätovnej pohody. Hladina energie sa stabilizovala. Vďaka zvýšenej hladine estrogénu je panvová oblasť prekrvenejšia, preto môžete zažívať častejšie a intenzívnejšie vzrušenie. Druhý trimester je pre sexuálne aktivity bezpečný, samozrejme, ak nemáte rizikové tehotenstvo.

Viete, že sa vám v tehotenstve môže zmeniť typ pleti?

Pravdepodobne sa vám zlepšuje kvalita vlasov a pleti. Tým, že je počas tehotenstva krvný obeh asi šesťkrát výkonnejší, je pleť lepšie zásobovaná kyslíkom a získava tak zdravší vzhľad. Znížilo sa aj množstvo jedovatých látok, pretože nefajčíte, nepijete alkohol a obmedzili ste príjem kávy a čaju. Môže sa vám zmeniť typ pleti – zo suchej na mastnú a naopak. Prispôsobte tomu váš denný a nočný krém. V šestonedelí sa vám typ pleti upraví.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Farbíte si vlasy? Tehotenské hormóny pôsobia nielen na pigment kože, ale aj vlasov. Ľahko sa môže stať, že vám farba na vlasy chytí do iného odtieňa. V každom prípade buďte v tehotenstve opatrná, pokiaľ ide o chemikálie a vyskúšajte radšej prírodné metódy. Na stmavenie vlasov použite odvar z čierneho čaju, na zosvetlenie zasa citrónovú šťavu.

Otec je v tom tiež

Mama nemôže zaspať a vy vlastne tiež nie? Zásobte sa čistými éterickými olejčekmi, ktoré podporujú zaspávanie a kúpte mame niekoľko vankúšov. Spanie s podloženým chrbtom zabraňuje páleniu záhy a vankúš pod rukou je skvelá podpora pri spaní na boku. Bolesti chrbta zasa zmierni vankúš medzi kolenami.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist