11. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Blížite sa ku koncu prvého trimestra, ktorý je najrizikovejší. Ak ste doteraz otáľali s oznámením svojho tehotenstva zamestnávateľovi či priateľom, už to nemusíte odkladať. Pohlavné orgány plodu sú už diferencované. Začínajú sa objavovať zárodky chuti.

Ako rastie vaše dieťatko

Tvár plodu sa začína s určitými odlišnosťami podobať ľudskej tvári. Uši sú posadené nízko, oči prekryté zrastenými očnými viečkami sú ďaleko od seba. Tvorí sa väčšina kĺbových spojení, ako napríklad členky či zápästia. Pokračuje vývoj tráviacej sústavy. Vyvíjajú sa zárodky zmyslov, hlavne čuchu, sluch ešte nejaký čas zostane nevyvinutý. Prsty na nohách aj na rukách sú oddelené, ale sú veľmi drobné. Pre lepšiu predstavu: chodidlo vášho dieťatka meria asi 2,5 mm. Plod je teraz asi 44 až 60 mm dlhý a váži okolo 8 g. Vaše dieťatko má za sebou kritickú fázu vývoja. Riziko vzniku vývojových chýb alebo poškodenia infekciami či liekmi už teraz nie je také veľké.

Čo sa deje s vami?

Hoci na vás tehotenstvo ešte nie je vidieť, pri zapínaní nohavíc si môžete všimnúť, že sú vám tesnejšie ako predtým. Normálny hmotnostný prírastok je okolo jedného kilogramu. Ak vás trápi tehotenská nevoľnosť, je možné, že dokonca schudnete. Preto dbajte na príjem kvalitných potravín a dostatočný pitný režim, vaša hmotnosť by totiž mala od tohto týždňa už iba stúpať. Aj keď prvým trimestrom sa končí najošemetnejšie obdobie vášho tehotenstva, mali by ste aj naďalej dbať na správnu životosprávu a vyhýbať sa alkoholu a zafajčeným priestorom. Urobte si čas na návštevu zubára, v tehotenstve je väčšia pravdepodobnosť vzniku zubného kazu.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo urobiť tento týždeň?

Urobte si zoznam vecí, ktoré si ešte chcete nakúpiť, prečítať, kam sa chcete ísť pozrieť a čo máte v pláne podniknúť predtým, ako vám všetok čas zaplní starostlivosť o dieťatko. Využívajte dni, keď sa cítite dobre na plnenie plánov z vášho zoznamu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Máte teplejšie ruky a nohy? Pravdepodobne áno, váš krvný obeh sa zväčšil. Môžete cítiť väčší smäd, preto si pitie noste so sebou.

Otec je v tom tiež

Ak idete s mamou na výlet, radšej si vopred zmapujte, kde sú verejné toalety alebo príjemné kaviarne, kde si možno odskočiť. Ušetríte si nepríjemnú bojovú hru menom „hon na WC“.

30.5.2009 12:29| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist