23. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vaše dieťatko stále lepšie počuje, a to vďaka silnejúcim kostičkám v strednom uchu. Môžete cítiť nepohodlie spojené s trávením, únavu a bolesť chrbta.

Ako rastie vaše dieťatko

Dieťa meria od temena po zadoček asi 22 cm a váži takmer 455 g. Jeho proporcie sa každým dňom približujú podobe narodeného dieťatka. Pokožka neustále silnie, chĺpky, ktoré ju pokrývajú, sú tmavšie. V ďasnách sú pripravené zárodky prvých zubov. Dieťatku sa zlepšil aj sluch, kostičky už sú skostnatené. Dieťa rozlišuje rôzne zvuky prichádzajúce z vonkajšieho prostredia a z jeho okolia. Hoci sa to nezdá, vaše telo je pomerne hlučné – v žalúdku to buble, peristaltika pracuje, srdce bije ako zvon a krv šumí.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Bruško začína rásť veľmi rýchlo, čím sa zvyšuje tlak na tráviacu sústavu. Môžete preto pociťovať problémy spojené so zlým trávením a pálením záhy. Na zmiernenie pálenia záhy jedzte častejšie a v menších dávkach. Ak máte možnosť, choďte sa po jedle na chvíľu prejsť, podporíte tým trávenie. Do pôrodu vám zostávajú necelé štyri mesiace. Prihovárajte sa svojmu dieťaťu čo najčastejšie! Rozoznáva váš hlas, jeho intonáciu a výšku. Keď sa narodí, bude preň dôverne známy a ľahšie ho budete vedieť upokojiť.

Otázky a odpovede

Máte dilemu, či byť mamou na plný úväzok, alebo dať prednosť kariére? Pre mnohé ženy je ich práca synonymom spokojného života. Byť niekoľko rokov doma s dieťaťom si nedokážu ani predstaviť. A malé dieťa potrebuje cítiť, že je mamička spokojná. Vždy je lepšie mať ju pri sebe o niekoľko hodín denne menej, ale v dobrej nálade, ako stále, ale nervóznu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Ak ste ešte nezačali s precvičovaním svalov panvového dna, je najvyšší čas. Spevnené panvové dno ukotvuje celú chrbticu a ovplyvňuje nielen funkciu vnútorných orgánov, ale aj sexuálny pôžitok. Posilňovaním svalov panvového dna v tehotenstve predídete úniku moču.

Otec je v tom tiež

Aj vy sa prihovárajte svojmu nenarodenému dieťatku čo najčastejšie, nenechávajte to len na mamu! Odborníci sa zhodujú, že hlboký hlas dieťa v brušku lepšie počuje a po narodení ho dokáže rozlíšiť.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist