9. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do 3. lunárneho mesiaca. Vaše dieťatko prechádza zásadnými zmenami a veľmi rýchlo rastie. Budúci mesiac svoju hmotnosť zdesaťnásobí.

Ako rastie vaše dieťatko

Dieťa meria od temena po zadoček asi 22 až 33 mm. Plod začína vyzerať ako ľudské dieťa, ale stále má tvar písmena C. Je vidieť primitívny nos s dierkami. Objavujú sa prvé svaly. Vznikajú očné zrenice, šošovka aj sietnica a očný nerv začína byť funkčný. Vyvíja sa pupočník, ktorý bude po zvyšok tehotenstva komunikačnou tepnou medzi plodom a matkou. Pomerne rýchlo rastú horné aj dolné končatiny. Na horných končatinách sú viditeľné ohyby v lakťoch, na prstoch sa vytvárajú brušká. V nasledujúcich dňoch sa vyvinie základ bránice – hlavného dýchacieho svalu, ktorý dieťa začne využívať hneď po pôrode.

Čo sa deje s vami?

Tehotenstvo na vás vôbec nie je vidieť, ale napriek tomu si môžete všimnúť, že sú vám nohavice tesnejšie. Zväčšuje sa brušná dutina, maternica sa od počatia zdvojnásobila. Vaša telesná teplota neklesá pod 37 °C.

Otázky a odpovede

Aké hormonálne zmeny sa dejú v mojom tele? Predovšetkým sa zvyšuje množstvo už existujúcich hormónov a naďalej sa vylučujú hormóny špecifické iba pre tehotenstvo. Príkladom je ľudský choriový gonadotropín (HCG), ktorý vylučuje vyvíjajúca sa placenta od chvíle, keď sa oplodnené vajíčko uchytí v maternici. Tento hormón spúšťa produkciu ďalších hormónov, ktoré udržiavajú tehotenstvo a zabraňuje spusteniu menštruačného krvácania. V tehotenstve dosahujú vysoké hladiny aj ženské pohlavné hormóny – progesterón a estrogén. Progesterón zabraňuje maternicovým kontrakciám, udržiava funkciu placenty, spevňuje panvové steny a uvoľňuje naopak niektoré väzivá a svaly. Je teda zodpovedný za prípadné pálenie záhy. Estrogén pomáha na začiatku tehotenstva pripraviť maternicovú sliznicu a podporuje v nej zmnoženie ciev a žliaz. Je zodpovedný za zväčšenie krvného obehu. Ľudský choriový somatomamotropín (HCS) pomáha vývoju dieťaťa, kalcitonín zvyšuje tvorbu vitamínu D a zabraňuje vyplavovaniu vápnika u matky, inzulín pomáha pri ukladaní živín a regulácii cukru plodu a prolaktín pomáha pripraviť mliečne žľazy matky na dojčenie. V priebehu pôrodu sa potom uvoľňuje oxytocín, ktorý spôsobuje kontrakcie rozširujúce maternicové hrdlo. 

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

V ústach sa vám tvorí nadbytok horkých slín a vy neviete, čo s tým? Tento jav sa odborne nazýva ptyalizmus. Objavuje sa iba v prvej polovici tehotenstva, a to najmä u žien, ktoré trpia rannými nevoľnosťami. Typickými príznakmi sú tvrdý jazyk, opuch tváre v dôsledku zväčšenia slinných žliaz a zhruba dvojnásobné množstvo horkých slín. Príznaky ptyalizmu môže zmierniť ovocie, mäta, žuvačka a častá konzumácia malých porcií jedla a sušienok. Znížte potraviny obsahujúce škrob a mliečne výrobky.

Otec je v tom tiež

Mamička si prvý raz všimne, že oblečenie jej začína byť tesné. Poznámky na účet širších bokov si určite nechajte pre seba. Radšej sa spolu vydajte na tehotenské nákupy.

1.6.2009 12:28| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist