27. týždeň tehotenstva – opäť tí neposlušní poslíčkovia, obavy z predčasného pôrodu

KLUB TEHULIEK! MAJKA Zdá sa mi, že v poslednej dobe ma „navštevujú“ poslíčkovia čoraz častejšie. Zrejme to bude tým, že onedlho vchádzame do posledného štádia tehotenstva – tretieho trimestra. Ale aj tak mám pocit, že ma tieto problémy sprevádzajú akosi zavčasu. Veď do pôrodu mám ešte 13 týždňov, to sú tri mesiace. A už pociťujem „falošné“ kontrakcie? Je to des…

dsc03641-001-1100x618.jpg

Možno som senzibilnejšia na bolesť a na zmeny, ktoré tehotenstvo so sebou prináša. Kto vie, ale v každom prípade, vie to byť pekne nepríjemné… Niekedy sa natoľko vystraším, že sa začnem obávať najhoršieho – predčasného pôrodu. V minulom tehotenstve som ale takýchto falošných poslíčkov vôbec nemala. Mala som až samotné pôrodné kontrakcie a to som už vedela, že sa začal samotný pôrod, pretože mi doma odtiekla plodová voda…

Po pôrode som mala „spätné kontrakcie“ – je to stav, keď sa maternica začne sťahovať a zmenšovať späť, aby nakoniec zastala svoje pôvodné miesto. Tieto popôrodné bolesti som vôbec nečakala, myslela som si, že pôrodom bolesť končí a netušila som, že existuje aj niečo také ako spätné kontrakcie. Takže keby som to zhrnula, z mojej osobnej skúsenosti, žena môže prežívať kontrakcie tri krát: 1. Pred pôrodom – keď sa týmito sťahmi maternica pripravuje na samotný pôrod. 2. Pri samotnom pôrode – tomu sa nevyhne asi žiadna tehotná žena. 3. A po pôrode – spätné kontrakcie.

Ja práve teraz prežívam tie prvé. Nie je to nič príjemné. Keď je to intenzívnejšie, veľmi sa bojím predčasného pôrodu. Potom sa začnem sledovať, pozerám na hodinky, odrátavam intenzitu v čase a aj sile bolesti. Ak to slabne, alebo zmizne teším sa, že to boli len poslíčkovia. V každom prípade mám pred týmito stavmi veľký rešpekt. Nemôžem dlho kráčať, namáhať sa… najlepšie mi je keď sa šetrím a odpočívam. Vtedy je bruško mäkké a necítim žiadne obmedzenia.

Práve v tomto období sa budeme sťahovať. Myslela som si, že všetko zvládnem a budem ešte nápomocná. Ale pre zdravie môjho dieťaťa sa obetujem a nebudem riskovať jeho zdravie a jeho pohodlie tým, že by som išla so silami na doraz. To mi za to nestojí. Radšej počkám… ako sa hovorí: „robota nie je zajac – neutečie“. Teraz mám iné priority, ktoré sú omnoho dôležitejšie.

O týždeň ma čaká kontrola u lekára. Budúca poradňa bude zase o „veľkom sone“ – robí sa druhý ultrazvukový skríning, ktorý je zameraný na rast plodu, placentu a množstvo plodovej vody. Bude sa robiť opäť odber krvi na krvný obraz, vyšetrenie moču, váha, krvný tlak a pravdepodobne aj ctg. CTG je kardiotokografia – sledujúca dve diagnosticky 1. ozvy srdca plodu, 2. a činnosť svaloviny maternice (kontrakcie).


Majka je v 27. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg

30.5.2016 7:35 | autor: Majka

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist