5. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Nedostali ste menštruáciu? To môže byť dobrá správa, ktorú potvrdí domáci test a neskôr váš gynekológ. Dieťatku začína biť srdiečko.

Ako rastie vaše dieťatko

Vaše dieťa má tri týždne a od temena po zadoček meria asi 1,25 mm. V priebehu tohto týždňa sa guľatá masa buniek predĺži a dá sa rozoznať hlava a chvost. Na hlavičke sa vytvorili základy pre oči a uši a vytvárajú sa srdcové steny, aby na konci týždňa mohlo srdiečko začať pracovať. Začala sa vyvíjať aj tráviaca sústava, obličky, svalovina a kostra. Živiny dieťatko čerpá zo žĺtkového vačku, maternicových stien a už aj z placenty.

Čo sa deje s vami?

Ak máte pravidelný cyklus, iste ste si všimli, že sa menštruácia oneskoruje. Dva až tri dni po vynechaní menštruácie si môžete urobiť tehotenský test. Ako si ho urobiť? Test však nemusí byť pozitívny, aj keď ste tehotná. Ak chcete mať väčšiu istotu, urobte si ho znova o dva až tri dni. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo testov, ktoré sú veľmi citlivé a reagujú už na malé množstvo koncentrácie tehotenského hormónu. 

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Tip pre mamu

Domáci tehotenský test si urobte z prvého ranného moču, ktorý je najkoncentrovanejší. Ak bude test negatívny, nemusí to ešte znamenať, že nie ste tehotná. Radšej sa objednajte ku gynekológovi – zvyčajne sa dá potvrdiť vnútromaternicové tehotenstvo vaginálnym ultrazvukom.

Na Babywebe tiež nájdete:

Výživový poradca

Ak neužívate kyselinu listovú, začnite s tým čo najskôr. Prečo je v tehotenstve dôležitá? Jej nedostatok vedie k málokrvnosti, tráviacim problémom, poruchám hybnosti, ale aj k vývojovým chybám plodu, jeho spomalenému vývoju, či predčasnému pôrodu. Kyselina listová sa prirodzene vyskytuje v tmavozelenej listovej zelenine (napríklad v špenáte), brokolici, špargli, fazuli, droždí, či v citrusoch.

Otec je v tom tiež

Je možné, že budúca mama sa cíti mizerne a vylieva si to na vás. Nevešajte hlavu a radšej sa dohodnite na termíne spoločnej večere, pri ktorej oslávite pozitívny tehotenský test!

5.6.2009 12:27| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist