8. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vaše dieťatko už má vytvorené základy všetkých orgánov. Je teraz dlhé asi 14 až 20 mm. Aj absolvujete tento týždeň vyšetrenie v prenatálnej poradni, budete môcť na ultrazvuku už rozlíšiť hlavovú časť embrya a zvyšok jeho tela.

Ako rastie vaše bábätko

Jeho hlava je v porovnaní so zvyškom tela výrazne menšia a je ohnutá dopredu. Začínajú sa vyvíjať očné viečka, viditeľný je jazyk, nozdry aj špička nosa. Začínajú vznikať pľúca a žalúdok. Plod má už vytvorené základy všetkých orgánov. Srdcový tep sa ustaľuje a zvyšuje sa vypudzovacia kapacita srdiečka. Pod kožou je viditeľná sieť krvných ciev. V mieste uhniezdenia vajíčka sa vytvoril zárodočný stvol, ktorý zaisťuje dodávanie živín embryu. Tento týždeň je kľúčový pre vývoj zrakového, sluchového aj statického ústrojenstva, ktoré nesú zodpovednosť za udržiavanie rovnováhy a sluch. Srdcová aktivita embrya je už zreteľná a merateľná. Predlžujú sa horné aj dolné končatiny. Celá kostra je zatiaľ chrupavkovitá, začínajú sa tvoriť kĺby. Dieťa sa začína pohybovať, ale tieto pohyby ešte nemôžete cítiť. 

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Okrem nevoľnosti sa môžu objaviť poruchy spánku. Môžete byť unavenejšia. Môžete tiež pocítiť problémy spojené s trávením (nadmerné slinenie, pálenie záhy). Maternica je teraz veľká asi ako husacie vajce. Placenta preberá od vaječníkov úlohu produkcie hormónu progesterónu. Ten zodpovedá za udržanie tehotenstva. Ženy, ktoré prišli do druhého stavu pomocou umelého oplodnenia, prijímajú tento hormón umelo vo forme tabliet, čapíkov, gélu alebo injekčne.

Tip pre mamu

Ak vás trápi nevoľnosť, skúste pred vstaním z postele zjesť niečo malé (piškótu, sušienku), alebo sa napite napríklad ovocného džúsu. Pri kombinácii pocitu na zvracanie a nahromadenia slín skúste cmúľať citrónové cukríky. Nezaťažujte sa príliš odporúčaniami jesť zdravú a vyváženú stravu. Momentálne je najdôležitejšie prežiť toto obdobie a tak jedzte, na čo máte chuť. Pri vytrvalom vracaní hrozí dehydratácia. V takom prípade vždy vyhľadajte odbornú pomoc!

Na Babywebe tiež nájdete:

Aké vyšetrenie vás čaká

Medzi 8. a 10. týždňom pravdepodobne absolvujete ďalšie vyšetrenie v prenatálnej poradni. Vystavia vám aj tehotenský preukaz. Aké záznamy v ňom budú? Vyšetrenie v tomto týždni tehotenstva závisí čisto od rozhodnutia konkrétneho lekára, takže sa nepovažuje za povinné.

Otec je v tom tiež

Mama ide na vyšetrenie? Zoberte odvahu a choďte s ňou! Pripravte si otázky a opýtajte sa aj vy jej gynekológa na to, čo vás zaujíma. Pri romantickej večeri potom môžete prebrať všetko, čo ste sa dozvedeli.

2.6.2009 12:28| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist