19. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vaše dieťatko už dobre počuje. Začína si zvykať na ozveny srdca aj na váš hlas. Dostáva sa k nemu plodovou vodou, ktorá je výborným vodičom. Niektorí odborníci potvrdzujú, že ak bolo dieťa zvyknuté na vaše prihováranie, keď bolo ešte v brušku, podarí sa vám ho neskôr vaším hlasom rýchlejšie a lepšie upokojiť.

Ako rastie vaše dieťatko

Dieťa meria od temena po zadoček asi 13 až 15 cm a váži okolo 200 g. Podkožný tuk dieťatka je veľmi tenký. Trávenie začína produkovať žalúdočné šťavy, ktoré pomáhajú pri vstrebávaní plodovej vody. Tá sa filtruje v obličkách a močom sa vylučuje naspäť do plodovej vody. Koža začala vylučovať maz, čím je chránená pred maceráciou v plodovej vode. Vaše bábätko už drží vzpriamene hlavičku a začína byť čoraz neposednejšie. Kope nožičkami, hýbe ručičkami a všakovako mení polohy.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

V maternici máte asi 200 ml plodovej vody. Mliečne žľazy v prsníkoch začali plniť svoju funkciu, preto sa vám vaše prsia môžu zdať zdurené a citlivé. Blížite sa k polovici tehotenstva. Začínate cítiť pohyby dieťatka a k vašej psychickej pohode prispieva aj fakt, že vás vaše dieťatko konečne počuje. Približne od polovice tehotenstva vás môžu prekvapiť bolesti chrbta. Nárast hmotnosti má totiž vplyv na držanie chrbtice. Pomôže vám teplo a veľa odpočinku. Môžete sa stretnúť s belavým výtokom.

Tip pre mamu

Máte bolesti chrbta? Vyskúšajte špeciálne masáže pre tehotné. Vykonávajú sa vemi jemným spôsobom v sede, alebo na boku. Masér sa vyhýba akýmkoľvek miestam a technikám, ktoré sú kontraindikované v tehotenstve (oblasť bruška, špeciálne akupresúrne body).

Na Babywebe tiež nájdete:

Otec je v tom tiež

Aký budete otec? Hovoríte si, že sa rozhodne nebudete správať ako váš otec? Alebo naopak dumáte, ako to vaši rodičia dokázali, že vás tak dobre vychovali? Nebudete múdrejší, kým to nepríde. V mnohých situáciách sa asi zachováte podľa svojich podvedomých vzorov. Prečítajte si zopár kníh o rodičovstve, teoretická príprava sa určite nestratí.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist