35. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Drvivá väčšina detí narodených v tomto týždni prežije bez väčších problémov. Dieťatko je stále častejšie v bdelom stave. Občas vás kopne tak prudko, že vás jeho pohyb zabolí. Ste čoraz unavenejšia a bruško vás obmedzuje v bežných denných aktivitách.

Ako rastie vaše dieťatko

Podkožný tuk už začína pomáhať regulovať telesnú teplotu, pokožka je ružová a vyhladená. Tráviaca sústava dozrieva, centrálny nervový systém je zrelý a pľúca už zvyčajne tiež. Ak sa dieťa narodí v tomto týždni, žiadne dýchacie problémy pravdepodobne nevzniknú. Dieťa meria asi 33 cm a váži okolo 2,5 kg.

Čo sa deje s vami?

Unavíte sa aj pri malej námahe, takže potrebujete veľa oddychovať,. Môžete mať veľmi živé sny. Spôsobujú ich psychické a emocionálne zmeny, ktorými teraz prechádzate. Zvyšujúca sa hmotnosť spolu s tehotenským hormónom relaxínom spôsobuje uvoľňovanie spojení panvových kostí. Môžete v tejto oblasti cítiť bolesť, mravčenie a pocit tlaku. Ale nevešajte hlavu, je to dôležitá príprava pred pôrodom. Na tieto bolesti môžu v niektorých prípadoch pomôcť vitamíny skupiny B. Poraďte sa so svojím lekárom. Zväčšujú sa Vám prsia a bradavky.

Tip pre mamu

Zamyslite sa, či by ste nemali dokúpiť veci do výbavičky pre bábätko a nezbaliť si tašku do pôrodnice. Vo voľných chvíľach si vyskúšajte rôzne pôrodné polohy. Neverte tvrdeniam, že rodiť sa dá iba na chrbte. Je pravda, že pôrodníci túto polohu uprednostňujú, pretože umožňuje ľahký zásah. Pre rodičku je však nevýhodná, lebo nevyužíva silu gravitácie.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Viete, že voda zmierňuje bolesť pri pôrode?

Možností, ako si uľaviť od pôrodnej bolesti je niekoľko. Pýtate sa, prečo pôrod tak veľmi bolí? Veľa budúcich rodičiek zvažuje epidurálnu anestéziu. Prekvapivo účinná metóda na zmiernenie bolesti je ponorenie do vody. Mnohé pôrodnice preto ponúkajú pôrodné izby s vaňou. Niekoľko štúdií ukázalo, že ponorenie do vody pomáha rýchlejšie otvoriť pôrodné cesty a zmierniť bolesti. Podporuje tiež pokles dieťaťa a zníženie krvného tlaku. Voda navyše nadľahčuje, takže sa budete cítiť slobodnejšia.

Na Babywebe tiež nájdete:

Otec je v tom tiež

Už sa to blíži a vy rozmýšľate, aká bude vaša úloha pri pôrode? Informujte sa, čo by ste mohli mamičke ponúknuť. Svoju prítomnosť, psychickú a emocionálnu podporu, telesné pohodlie (chladivé alebo teplé obklady, masáž dolnej časti chrbta, zvlhčenie úst, pomoc s udržaním čistoty a sucha)… Je toho veľa, ale uvedomte si, že každá rodička je iná a práve tá vaša môže mať úplne špecifické potreby. Rešpektujte ich. Prečítajte si články o prítomnosti otca pri pôrode alebo skúsenosti oteckov s pôrodom. Buďte si istý sám sebou a nezabudnite, že aj vy potrebujete dostatok energie. Pripravte na deň pôrodu niečo na zahryznutie pre všetkých a dostatočne pite.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist