1. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Plánované tehotenstvo má tú výhodu, že môžete s predstihom zmeniť svoj životný štýl a vylúčiť všetky škodliviny, ktoré by mohli vášmu dieťatku uškodiť. Možno pre vás bude tehotenstvo najkrajším životným obdobím, možno sa vyskytnú problémy, ktoré budete musieť pretrpieť. Ale výsledok bude stáť za to!

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate. Počas nasledujúcich približne 280 dní sa vo vašom vnútri bude odohrávať úžasný seriál, ktorého posledným dielom bude narodenie vášho dieťatka. Ale nebudeme predbiehať. Čaká nás priemerne 40 týždňov rozdelených do troch trimestrov strávených s rastúcim bruškom, ktoré budú plné radostí, ale aj starostí, lekárskych prehliadok, zariaďovania, zháňania výbavičky a očakávania.

Gynekológovia a pôrodníci používajú na označovanie dĺžky gravidity výhradne lunárne mesiace. Tehotenstvo je tak rozdelené do desiatich lunárnych (a deviatich kalendárnych) mesiacov. Počas prvého lunárneho mesiaca dochádza k oplodneniu vajíčka, ryhovaniu, presunu do maternice, uhniezdeniu v maternicovej sliznici a obdobiu tzv. embryogenézy. V prvých týždňoch hovoríme o embryu, od 10. gestačného týždňa začíname hovoriť o plode.

Viete, že stres môže byť príčinou neplodnosti?

Pri strese sa do krvného obehu vo zvýšenej miere vyplavujú stresové hormóny, ktoré ovplyvňujú správanie ženy aj jej telesné procesy. Stresové hormóny môžu zablokovať ovuláciu aj menštruáciu a ovplyvniť pohyb vajíčkovodov a prekrvenie maternice. Pôsobia aj na imunitný systém, ktorý utlmujú, čo môže ovplyvniť proces uhniezdenia vajíčka v maternici. Ako pomôcť otehotneniu?

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Ak ste tak ešte neurobili, je najvyšší čas zmeniť váš životný štýl so zreteľom na budúce tehotenstvo. Prestaňte fajčiť a piť alkohol. Namiesto toho sa zásobte čerstvou zeleninou a ovocím a začnite užívať kyselinu listovú. Ste to, čo jete a a to isté platí aj pre vaše dieťa! Nezabúdajte na kvalitnú stravu, jedzte striedmo a pravidelne, skôr menšie porcie, ale častejšie. Vyhnite sa extrémom a radikálnym zmenám. Prečítajte si naše tipy v článku Strava pred tehotenstvom. Veľa oddychujte a vyhnite sa akýmkoľvek toxickým látkam a materiálom. Začnite skrátka myslieť a žiť ako tehotná!

Otec je v tom tiež

V týchto dňoch relaxujte! Budúci týždeň vás totiž čaká dôležitá úloha…

Čo sa bude diať v 2. týždni tehotenstva?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist