33. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do predposledného lunárneho mesiaca tehotenstva. Stále sa zväčšujúce bruško vám spôsobuje problémy. Máte pocit, že sa dieťatko otáča, ale nekope. Dieťatko reaguje na vašu aktivitu, komunikujte s ním!

Ako rastie vaše dieťatko

Medzi 33. a 36. týždňom tehotenstva orgány dieťaťa ďalej dozrievajú a ich funkcia je už z väčšej časti pripravená na samostatný život. Narastá množstvo podkožného tuku, čo mení farbu kože na ružovú. Rýchle zväčšovanie mozgu rozšíri počas tohto týždňa hlavičku o ďalších 9 mm. Dieťa už nemá taký priestor na akrobatické kúsky, preto jeho pohyby cítite skôr ako otáčanie sa, nie kopanie. Možno vysledujete, že bábätko sa hýbe v závislosti na vašej aktivite, jedle, spôsobe oddychu alebo konkrétnych zvukoch. Meria od temena po zadoček už asi 30 cm a váži takmer 2 kg.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Maternica sa zväčšuje a môže preto tlačiť na žalúdok a rebrá. Trochu sa vám uľaví, keď sa dieťa otočí hlavičkou nadol. Môžu sa vám zhoršiť opuchy nôh a objaviť hemoroidy. Poloha na chrbte pre vás prestáva byť príjemná. Zväčšujúce sa bruško spôsobuje časté močenie a sťažené dýchanie. Ako sa s tým vysporiadať? Môžu vás prekvapiť občasné sťahy maternice. Ak nie sú bolestivé a neobjavujú sa častejšie ako desaťkrát za deň, ide o úplne normálny jav. V ďalšom mesiaci priberiete asi 1,5 kg.

Otázky a odpovede

Prečo s dieťatkom komunikovať už pred narodením? Prenatálna komunikácia zrejme nijako zásadne vývoj dieťaťa neurýchli, ale kladný vplyv naň má určite. Dáva totiž dieťaťu jasnú správu: si vítané. A láskyplné prijatie je (nielen) pri štarte do života veľké plus.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Urobte si počas dňa čas na vaše dieťatko. Oddýchnite si a pozorujte jeho pohyby. Lekár by vám mal byť schopný približne povedať, koľko pohybov by ste asi tak mali cítiť. Kedy spozornieť a ako povzbudiť pohyby dieťatka?

Otec je v tom tiež

Akým spôsobom oznámite príchod dieťaťa svojim známym a rodine? Táto milá povinnosť zostane na vás, pretože mamička bude mať po pôrode iné starosti. Urobte si už dopredu zoznam všetkých, na ktorých nechcete zabudnúť.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist