17. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do 5. lunárneho mesiaca. Váha ukazuje o ďalšie kilo viac a  pomaly už musíte nakupovať tehotenské oblečenie. Bábätku rastú mihalnice a obočie.

Ako rastie Vaše dieťatko

Články prstov bábätka už sú veľmi dobre vyvinuté, takže sa s nimi v maternici neposedne hrá, zviera ich a cmúľa si palec. Pokožke je ešte taká tenká, že je pod ňou vidieť sieť vlásočníc. Plod zatiaľ nemá žiadny podkožný tuk, preto sa pokožka zdá byť zvraštená. Tuk sa však práve v tomto období začne ukladať, čo pomôže dieťaťu udržať teplo. Oči sú ešte stále zatvorené, ale sú na nich vidieť mihalnice a nad nimi pomaly rastie obočie. Plodová voda sa stále obmieňa tým, ako ju bábätko pije a zároveň do nej močí. Vzniká slepé črevo. Na prstoch rúk a nôh už sú miniatúrne nechtíky. Srdiečkom prejde 24 litrov krvi za deň. Dieťa už počuje zvuky z okolia matky a pri výrazných zvukoch sa môže myknúť. Skúša dýchať, pľúca vydychujú amniotickú tekutinu.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Vrchol vašej maternice teraz siaha k pupku a zväčšené bruško je už neprehliadnuteľné. Brušná stena je napnutá a stáva sa tenšou. Vďaka zvýšenému krvnému objemu je vám teplejšie. Nezľaknite sa, keď sa objavia prvé opuchy, napríklad v oblasti členkov. Ak ste mali problém s častým nutkaním na močenie, v tomto čase by malo prejsť. Budete oboznámená s výsledkami predošlých testov. Zvýšená pigmentácia spôsobí, že vám začnú tmavnúť prsné bradavky a od pupka nižšie sa vám v strede bruška začne objavovať tmavý prúžok. Tento prúžok sa nazýva linea fusca, a tak ako sa objavil, znova zmizne. Ale až v šestonedelí. Ak nie ste tehotná prvý raz, môžete už cítiť pohyby bábätka.

Aké vyšetrenie vás čaká

V prípade genetickej indikácie sa robí amniocentéza (odber plodovej vody), ktorá umožňuje diagnostiku niektorých – najčastejšie chromozómových – vývojových chýb plodu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Druhý trimester je pre väčšinu tehuliek bezproblémový. Môžete pocítiť zvýšený záujem o sex a prežívať pri ňom intenzívnejšie pocity ako pred tehotenstvom. Niektoré ženy môžu prvýkrát zažiť orgazmus. Dodržiavajte dôkladnú hygienu. Ak sa objaví krvácanie, predčasná maternicová aktivita alebo vcestná placenta v treťom trimestri, sexuálne aktivity výrazne obmedzte.

Otec je v tom tiež

Panvová oblasť budúcej mamičky je teraz veľmi dobre prekrvená a prsia sú citlivejšie. To znamená, že vaša partnerka pravdepodobne ľahšie dosiahne orgazmus. To je dobrá správa, nemyslíte? A ešte k tomu sa nemusíte báť, že vaša partnerka otehotnie. Veď už tehotná je!

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist