26. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Pod kožou vášho dieťatka sa začína hromadiť tuk. Reaguje na pohyby a zvuky. Keď sa zľakne, mykne sa. Vy sa začínate zadýchavať.

Ako rastie vaše dieťatko

Koža je ešte stále červená. Chrbtica poskytuje oporu rastúcemu telíčku. Od temena po zadoček meria okolo 23 cm a váži takmer 910 g. Dieťatko stále intenzívnejšie cicia a saje, teraz už nielen palec na ruke, ale všetko, čo nájde – napríklad palec na nohe. Aj jeho pohyby sú oveľa rozmanitejšie, kope, zviera dlane, naťahuje sa, odráža. Dokonca sa pohybuje v rytme hudby, ktorú počúvate. Pri zvukovej stimulácii sa dieťatku zrýchľuje pulz. Prehĺta a zíva a v ústach sa mu vyvíja veľké množstvo nervových zakončení, ktoré sú veľmi citlivé. Pľúca stále rastú a dozrievajú. Chlapčekovi sa množia bunky v semenníkoch a produkujú testosterón. Podľa výskumov je dieťa teraz schopné odpovedať na dotyk.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Začínajú sa objavovať strie, drobné jazvičky. Zvyčajne sa vyskytujú na bruchu a na prsiach, no niektorým ženám môže popraskať aj koža na stehnách a na zadku. Môžete proti nim vyskúšať špeciálne krémy a olejčeky, ale ich účinok nie je zaručený. Začínate sa cítiť zadýchaná, môžu sa objavovať sny spojené s materstvom. Srdce a obličky pracujú výkonnejšie – musia zabezpečiť krvné zásobovanie dvoch organizmov a spracovávať nadbytočné tekutiny.

Viete, že veľa žien vstupuje do tehotenstva s anémiou?

Anémia, teda málokrvnosť, súvisí predovšetkým s nedostatkom železa. Jeho spotreba je pritom v tehotenstve zvýšená. Dôležitá je vhodná a vyvážená strava. Železo možno dodávať aj vo forme tabliet alebo tekvicového oleja.

Tip pre mamu

Hormonálna činnosť sa stabilizovala. Pravdepodobne sa cítite v pohode a šťastnejšia a výkyvy nálad nie sú také výrazné. Venujte sa svojmu partnerovi a ešte ho chvíľu rozmaznávajte. Koncom tretieho trimestra v čase pôrodu a v šestonedelí bude mať veľa priestoru vám to vrátiť.

Na Babywebe tiež nájdete:

Viete, že hudba a tanec sú pre vaše dieťa veľmi dobré?

A nielen pre dieťa, ale aj pre vás. Deti, ktoré boli prenatálne stimulované, či už počúvaním vašej obľúbenej hudby, spevom alebo tancom, lepšie zvládajú nové podnety, sú prirodzene zvedavé a údajne aj lepšie zvládajú stres. Vyskúšajte napríklad brušný tanec! Viete, aké ďalšie športy sú v tehotenstve vhodné? Brušný tanec pomáha posilniť svalstvo bruška, chrbta a panvového dna, je prevenciou úniku moču. S dieťatkom sa nalaďujete na rovnakú vlnu a jemne ho masírujete.

Otec je v tom tiež

Priložte ucho k maminmu brušku a budete počuť, ako vášmu dieťatku bije srdiečko. Kedy vlastne môžete začať komunikovať s bábätkom?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist