Je možné dojčiť pri liečbe žilovej trombózy?

OTÁZKA TÝŽDŇA Po pôrode sa u mňa objavila žilová trombóza a nedávno mi pani doktorka na jej liečbu nasadila injekcie Clexan. Verím jej, no ako sa vraví, dôveruj, ale preveruj. Keďže dojčím, chcem sa ubezpečiť, že injekcie nemôžu môjmu dieťaťu ublížiť. Ďakujem, Martina.

Názor odborníka:

Na vzniku žilovej trombózy sa podieľajú tri základné faktory – obmedzené prúdenie krvi v cievach, poškodená stena ciev a zvýšená aktivita krvi na zrážanie.

K obmedzenému prúdeniu krvi v cievach dochádza predovšetkým pri dlhodobom sedení v lietadle, hlavne pri letoch nad 5 000 km. Ak sú na končatinách prítomné kŕčové žily, môže obmedzenie prúdenia krvi nastať pri dlhodobom pobyte na lôžku. Ďalšou príčinou môže byť vysoký krvný tlak sprevádzaný opuchmi dolných končatín. K poškodeniu cievnej steny dochádza po chirurgickom výkone alebo ak je v tkanive prítomný zápal.

Zvýšená náchylnosť krvi na jej zrážanie sa nazýva vrodená trombofília. Je však nutné mať na pamäti, že v tehotenstve je zvýšená dispozícia krvi na zrážanie normálna a sama osebe k vzniku trombózy nevedie.

Žilová trombóza sa lieči liekmi, ktoré pôsobia proti zrážaniu krvi. Tehotným a dojčiacim ženám sú tieto lieky podávané formou injekcií. Toho, že by tieto lieky ublížili bábätku, sa netreba obávať ani pri najvyšších dávkach. Ich užívanie je bezpečné aj v období dojčenia. Ak si situácia vyžaduje, aby boli lieky proti zrážaniu užívané dlhodobo, je možné v období dojčenia podávať liek Warfarin vo forme tabliet, ktorý do mlieka prechádza len minimálne.

U tehotných žien je podávanie Warfarinu zakázané do 12. týždňa tehotenstva, pretože by mohlo viesť k vzniku vrodených vývojových porúch plodu. Ani lekár ho nepredpíše v posledných týždňoch tehotenstva, aby nedošlo k silnému krvácaniu počas pôrodu.

Najzávažnejšou komplikáciou hlbokej žilovej trombózy je pľúcna embólia, ktorá môže byť aj smrteľná. Spočíva v tom, že sa krvná zrazenina z končatiny uvoľní a doputuje krvným riečiskom do pľúc.


Odpovedala: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist