18. týždeň tehotenstva – nespavosť

KLUB TEHULIEK! MAJKA Prvý jarný deň máme za sebou. Ani som sa nenazdala a prešla zhruba polovica môjho tehotenstva. Uteká to celkom rýchlo, možno práve preto, že toto je už moje druhé tehotenstvo a už mám tú skúsenosť s ťažkosťami i radosťami rastúceho bruška. Som rada, že sú zimné mesiace za nami a čaká nás príjemnejšie, optimistickejšie a teplejšie ročné obdobie plné pozitívnych hrejivých slnečných lúčov, ktoré nás doslova vyženú von.

dsc03555-002-1100x618.jpg

Začala som opäť trpieť nespavosťou. Opäť preto, pretože aj pri prvom tehotenstve som mala celú radu prebdených nocí. Môj spánkový režim bol doslova zdrvujúci. Robila som si v noci program, čo budem robiť. Čítala som knihy, maľovala obrazy, vymýšľala všelijaké kreatívne výrobky, ktoré pochytia nejednu mamičku… No na rozdiel od tohto tehotenstva, vtedy som si mohla spokojne cez deň pospať a nemusela som sa starať o malého dvoj ročného zvedavého huncúta. Niekedy ma to doslova vyčerpáva. Prebdené noci mi zaťažia denné aktivity. A ja musím fungovať v núdzovom režime.

Moje prebdené noci: napríklad predvčerom som zaspala o 6,00 ráno. Z časti za to môže aj môj syn, pretože o 3,30 ráno sa rozhodol, že sa bude v postieľke miesto spania hrať. A tak vedľa mňa pokrikoval auto brm… brm…, mama, tato, všetky mená svojich hračiek, zvieracie zvuky, výskoty, smiech… Zaujímavé, že môj manžel ho vôbec nepočul… Nakoniec asi o 5,00 ráno si vypýtal mliečko a konečne zaspal. No ale ja som bola už úplne prebratá, vrtela som sa v posteli, otáčala zľava doprava, odokrývala, zakrývala… Nakoniec som vstala, navštívila chladničku, občerstvila som sa a vrátila späť do postele. Ani neviem ako, ale nadránom som zaspala, keď už bolo svetlo. Celý deň som chodila ako mátoha, ale musela som sa prekonávať, pretože Paťko potrebuje moju pozornosť. Včera som zažila podobný scenár. Tento krát všetci pekne spali, iba ja som mohla akurát „počítať ovečky“ a bdieť do svitania. Zaspala som asi o 4,00 ráno…

Toto moje ponocovanie ma začína dosť znepokojovať. Miesto toho, aby som ešte pred pôrodom nabrala čo najviac síl, aby som zvládla starostlivosť o novorodenca, deje si mi toto, no presne naopak… V noci nemôžem spať a cez deň ledva bdiem. Niektoré dni sú lepšie, niektoré horšie. Sú noci, keď prespím iba 2,5 hodiny. Vtedy dúfam, že môj syn Paťko bude čo najdlhšie poobede spávať, aby som bola čo to z noci dohnať a pospať s ním aspoň hodinu cez deň. Obdobie častých návštev toalety postupne ustúpili, moje telo sa ideálne prispôsobilo aktuálnemu týždňu tehotenstva a všetky nevoľnosti už dávno prešli. Ale nemôžem si hneď vyskakovať, pretože aj toto obdobie má svoje úskalia.

Bruško je čím ďalej väčšie a začala sa ozývať aj moja chrbtica. Za posledný mesiac som pribrala ďalšie dve kilá. Objem krvi sa zvýšil, čo má za následok, že mi začína byť dosť teplo. Koordinácia tela je komótnejšia, vstávanie, otáčanie, sadanie zložitejšie. Pri hrách s mojim dieťaťom si musím dávať viac pozor na svoju polohu tela, aby mi nechtiac nebuchol do bruška… Ale vždy sa to dá nejak ustrážiť.


Majka je v 18. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

8_tyzden_tehotenstva.jpg

25.3.2016 7:58 | autor: Majka

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist