7 rodičovských chýb, ktoré môžu zničiť manželstvo

Nikto nie je dokonalý rodič ani dokonalý partner a byť v týchto dôležitých rolách aspoň dobrý nás niekedy stojí veľa úsilia. Keď sa však budeme vyvarovať nasledujúcich chýb, ktoré majú na partnerské spolužitie a fungovanie rodiny neblahý vplyv, môže nám to v našej snahe byť lepším rodičom a partnerom pomôcť.

Rovnako ako Martinovi: „Som ženatý osem rokov, rodičom šesť rokov. Expert nie som ani na jedno, ale urobil som toľko chýb, že teraz už viem, čo rozhodne nefunguje. Ale ak je vzťah silný, čo si myslím, že ten náš je, priestor pre chyby aj následnú nápravu tu je. A tak sa s manželkou snažíme a hľadáme spôsoby a kompromisy, aby sme to spoločne ustáli. A myslím si, že sa nám to darí.“

Čo teda patrí k najväčším chybám?

1. Zanedbávanie partnera

Priznajme si to, starostlivosť o deti nám berie veľa času a energie, ale ak nechceme, aby náš partnerský život úplne vyhorel, musíme si v každodennom zhone vyhradiť čas aj na svojho partnera. Niekedy je to viac o logistike a dôkladnom plánovaní, ale mali by sme si urobiť čas na rozhovor s partnerom, smiech a intímne chvíľky a pripomínať si, prečo sme si spoločne založili rodinu a že tá je na prvom mieste.

2. Žiadny čas pre seba

Rovnakou mierou by sme si však mali čas od času dopriať aj voľnú chvíľku iba pre seba – vypnúť, odreagovať sa, odpočinúť si. A nie, nie je to sebecké, je to nevyhnutné. Úplne sa obetovať pre ostatných totiž vedie nielen k nespokojnosti, ale neskôr sa vaša vyčerpanosť a „ponorka“ odrazí aj na fungovaní rodiny a manželstva.

3. Absencia spoločných rodinných aktivít

Rodinná pospolitosť je veľmi dôležitá. Mali by ste občas podnikať spoločné výlety, venovať sa spoločným aktivitám. Je to skvelý spôsob, ako zvýšiť manželskú morálku a držať rodinu pohromade.

4. Snaha všetko zvládnuť sami

Ak sa chystáte venovať sami sebe, alebo si chcete vyraziť s partnerom von, bez pomoci sa skrátka nezaobídete. A nesmiete sa báť o pomoc požiadať. Dohodnite sa so svojimi blízkymi, či známymi, povedzte im na rovinu, že potrebujete pomoc. Veľmi radi to pre vás urobia. Nemá zmysel sa tváriť, že všetko okolo rodiny zvládate sami a vnútorne sa trápiť a závidieť ostatným, že oni tú chvíľku pre seba majú. A zabudnite na to, že si o vás budú myslieť, že rodičovstvo nezvládate. Naopak, keď budete spokojní, odrazí sa to pozitívne aj na vašich deťoch.

Čítajte tiež:

5. Prehnaná kontrola partnerovej starostlivosti o deti

Chcete si zájsť na masáž alebo do kina s kamarátkou a starostlivosť o deti preberá partner? Nekontrolujte ho, či to robí „správne“, presnejšie povedané rovnako ako vy. Ak prevezme povinnosti okolo detí, nechajte ho, nech si to urobí podľa seba. Aj keď môže byť veľmi ťažké udržať na uzde túžbu kontrolovať a radiť, vydržte to! Dôvera v partnera je rozhodne dôležitým článkom v spokojnom manželstve.

6. Rozdielny názor na výchovu

Nie je nič horšie, ako keď sa každý z rodičov snaží na dieťa aplikovať svoj (odlišný) spôsob výchovy. Vo výchove detí by ste mali byť zajedno, ťahať skrátka za jeden povraz. Je obzvlášť nespravodlivé, keď dieťa považuje jedného z rodičov za tyrana, ktorý mu nič nedovolí, zatiaľ čo druhý je vo výchove potomka benevolentnejší. Jednak tým spôsobíte zmätok v hlave dieťaťa a jednak na takéto konanie doplatíte vy sami, pretože sa to pochopiteľne podpíše na vašom partnerskom vzťahu.

7. Zdieľanie postele s vašimi deťmi

Spať spoločne s deťmi nemusí byť problém, ak sa na tom obidvaja rodičia zhodnú. Ale ak dieťa vo vašej posteli jednému z vás narúša spánok (a znemožňuje romantické chvíľky), nemusí byť tento spôsob spania pre vaše manželstvo to najlepšie.

10.11.2017 3:12| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist