Tipy na víkend s deťmi: 21. – 22. 12.

Štedrý večer už klope na dvere. Krásny sviatočný čas v kruhu najbližších nadišiel. Vydajte sa s Malými výletníkmi po stopách slovenských betlehemov, ktoré k Vianociam jednoznačne patria.

betlehem-banska-stiavnica-1100x618.jpg Zdroj: Kristína Ciglanská

Banskoštiavnický  betlehem

Jeden z najkrajších betlehemov, ktorý som mala doteraz možnosť vidieť, sa nachádza ukrytý v Banskej Štiavnici. Počas návštevy tohto čarovného mesta sa zastavte na Radničnom námestí, kde túto krásu nájdete. Okrem vianočného námetu zachytáva aj samotné mestečko, výjavy zo života baníkov a hutníkov, známe postavičky z okolia… Zaujímavosťou je, že betlehem sa stále rozširuje, keďže autor ho pravidelne dopĺňa o nové figúrky. Prístupný je celoročne.

 

Výstava Pod betlehemskou hviezdou (do 29. 2. 2020, Starý zámok Banská Štiavnica)

V Banskej Štiavnici zároveň otvorili originálnu výstavu s betlehemskou tematikou. Vystavené sú betlehemy a maľované salaše, ktoré tvorili voľakedy baníci počas obdobia krízy, keď treli biedu. Výstava prebieha v priestoroch Starého zámku, ktorý sám osebe stojí za návštevu.

 

Drevený betlehem v Terchovej

Krásny betlehem je celoročne prístupný aj v Terchovej. Nachádza sa v Kostole sv. Cyrila a Metoda v centre obce. Jeho tvorbe sa venuje už druhá generácia šikovných rezbárov. Okrem narodenia Ježiška sú doň netradične zapracované výjavy z Jeruzalemu a zároveň aj zo života v Terchovej. Toto dielko sa stále vyvíja a pravidelne rozrastá.

 

Výstava Čaro betlehemov (do 2. 1. 2020, Banská Bystrica)

Vystavené betlehemy nájdete aj v Banskej Bystrici. Ide o zbierku Stredoslovenského múzea, ktorú sprístupnili v priestoroch historickej radnice v srdci mesta. Zbierka betlehemov je naozaj pestrá. Za zmienku stojí napríklad betlehem ukrytý v zápalkovej škatuľke. 

 

Máte vy tip, kam sa oplatí ísť pozrieť betlehem? Ktorý sa vám najviac páčil?

Tipy pre vás pripravila Kristína Ciglanská a jej Malí výletníci. Ak sa vám tieto tipy páčili, môžete nás sledovať aj na Facebooku alebo Instagrame, kde na vás čakajú ďalšie inšpirácie, kam na výlet s deťmi.

19.12.2019 5:46| autor: Kristína Ciglanská

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist