Time management pre mamičky, ani vy nestíhate? Tu je návod ako začať

Základom efektívneho využívania času je správne usporiadanie priorít, pretože čas je pre nás najdôležitejší. Je nevyhnutné vedieť, ako ho efektívne využiť. Niektoré mamičky, najmä ak majú väčší počet detí, nestíhajú a majú veľké problémy s časovým managementom a s tým ako všetko stihnúť.

shutterstock_1495483271-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jedno dieťa rýchlo vyzdvihnúť zo školy, druhé zaviezť na krúžok, nakúpiť, uvariť večeru, pripraviť deti do školy, oprať, ožehliť na ďalší deň a tento kolotoč sa opakuje každý deň. Zrazu ani nevedia a ocitajú sa vo veľmi náročnom kolotoči povinností, z ktorého niet úniku. Tento kolotoč so sebou vždy prináša stres, napätie, nervozitu a mamičky sa ocitajú v nepohode.

Ako všetko zvládnuť bez problémov?

Pre časový manažment je veľmi dôležité všetko si zapísať do zápisníka pekne postupne, alebo urobiť poznámky a pripevniť ich na viditeľné miesto. Všetky schôdzky a dôležité udalosti, na ktorých sa musíte zúčastniť, prípadne čo treba promptne spraviť, ako prvé podľa priorít.

Rozdelenie úloh je tiež dôležité. S manželom si zatrieďte úlohy, kto bude čo robiť a kedy. Nesnažte sa robiť všetky veci naraz a sama, vždy si stanovte prioritu na ďalší deň pekne po poriadku. Vždy sa pokúste zvládnuť najdôležitejšiu úlohu dňa hneď na začiatku a až potom sa venujte menej podstatným činnostiam.

Ak máte počas dňa nejakú chvíľku voľna, keď dieťa napr. spí, alebo keď je zrovna v škôlke, tak sa skúste venovať domácim prácam, skontrolujte si napr. e–maily alebo ožehlite veci na ďalší deň. Urobte niektoré nevyhnutné veci, ktoré nemáte šancu stihnúť pokiaľ dieťa nespí.

Na ďalší deň je dôležité si všetko pripraviť deň vopred

Vaše ráno nebude chaotické, ale pohodové. Vstávajte vždy skôr ako deti, aspoň o pol hodiny. Snažte sa nemeškať na stretnutia a byť všade skôr, ako neskôr.

Ak naozaj nestíhate, zapriahnite manžela do domácnosti, tiež babky, alebo si najmite au-pairku, ktorá vám občasne dieťa postráži a vy môžete si ísť povybavovať, čo potrebujete, prípadne zrelaxovať. Veľmi dôležité je tiež vedieť povedať  “nie” a niektoré veci odmietnuť, ktoré nezapadajú do vášho dňa.

Neodkladať povinnosti na zajtra

Veľmi dôležité je tiež neprokrastinovať a neodkladať úlohy na “potom”. Vaše povinnosti, ak sú nevyhnutné jednoducho nepočkajú. Veľmi dôležité je stanoviť si priority napríklad, či uvariť ako prvé teplú večeru, alebo napísať všetky úlohy spolu s prvákom.

Odpoveď je zrejmá, najprv majú prednosť dôležité veci, napríklad, ak si dáte niekedy studenú večeru ako je chlebík s vajíčkom, nikto hladom neumrie. Nemalo by to však byť vždy pravidlom, no skúste si dopriať čas pre seba a svoje dieťa, povenujte sa mu, alebo si doprajte čas pre manžela.

Pár minút pre seba

Niekedy stačí pár minút, ktoré sú len pre vás, aby ste načerpali stratenú energiu. Nezabúdajte teda na seba a svoje potreby. Robte to, čo vás napĺňa a baví, či je to čítanie knihy, šport, prechádzka, dobrá káva. Nájdite si čas na odpočinok, relax, cvičenia, večery s priateľkami.

Dokonalosť? V žiadnom prípade!

Poľavte zo svojich nárokov a nebuďte perfekcionistka. Pamätajte nikdy z vás nebude superžena, a ani supermatka. Domácnosť nemusí vyzerať tip top ako zo škatuľky. Doma má panovať v prvom rade láska, pohoda, smiech a radosť. Prvoradý by nemal byť poriadok, ale čas strávený so svojimi blízkymi.

19.10.2020 4:44| autor: PhDr. Bosáková Natália

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist