Rozhovor s fotografkou Paulínou Ščepkovou o fotení v tehotenstve

Konverzácia o výbere správneho fotografa, príprave pred fotením a voľbe medzi ateliérom alebo fotením v prírode. Dozviete sa tiež, ako vyzerať na fotkách prirodzene.

scepkova-1100x618.jpgCelá galéria 3 Zdroj: Paulina Ščepková

Paulína Ščepková je mladá fotografka z Bratislavy. Fotenie momentálne študuje aj na vysokej škole, no venuje sa mu oveľa dlhšie. Najradšej zachytáva úprimné emócie za prirodzených svetelných podmienok, ako napríklad na svadbách či rodinných foteniach.

S ľuďmi rada pracuje a spoznáva ich, čo jej pomáha dotvoriť tú správnu atmosféru a úprimný výsledok. Okrem toho fotí aj inscenované módne fotografie či zákulisné fotografie z rôznych natáčaní, alebo fotografie určené na prezentáciu a promo.

Čím sa odlišuje fotografovanie v tehotenstve od bežného portrétového fotenia?

Do tehotenského fotenia sa, samozrejme, dá zapojiť aj portrétne, dôležité však je, že portréty ako také sú záber od hlavy po hruď. Pri tehotenskom fotení je podstatné zachytiť bruško, v ktorom sa schováva dlhoočakávaný dar.

Preto je dôležité dobre si premyslieť, aký štýl fotiek klientka chce. Ak sú to lifestylové fotky s rodinou alebo len ona sama, možností je mnoho.

Podľa čoho si má budúca mamička vybrať správneho fotografa?

Určite odporúčam naštudovať si prácu viacerých ľudí a vybrať si to, čo sa najviac páči jej samej. Každý má iný rukopis, niekto fotí v ateliéri s bleskom, niekto fotí pikantné zábery, niekto je viac na prirodzenosť a jemnosť.

Možností je veľa, no netreba niekoho odpísať hneď na úvod. Viacero fotografov čaká na príležitosť, kedy ich niekto osloví s tým, aby skúsili nafotiť aj nejaký iný štýl, než je pre nich bežné.

Čo potrebuje vedieť pred fotením fotograf?

Snažím sa urobiť všetko pre to, aby sa ľudia v mojej spoločnosti cítili príjemne a dôverovali mi. Keďže si vybrali moje služby, znamená to, že sa im moja práca páči a musia veriť postupu. Ak niekto neustále pochybuje o sebe a má zo seba komplexy, môžem urobiť krásne fotky, ktoré tieto pochybnosti vyženú, no ak budem celé fotenie počúvať, ako dehonestuje sám seba, je veľmi ťažké pracovať.

Takže ak viete, že máte svoj obľúbený profil alebo nejakú pre vás nedokonalosť, informujte o tom fotografa a ten sa bude snažiť vyhovieť vám. Dôležitá je maminkina spokojnosť, aj keď podľa mňa máte oba profily pekné. 😊

Ako sa pripraviť na samotné fotenie?

V prvom rade čas. Ak už ste matkou, no chcete sa nechať nafotiť sama, musíte si vybaviť stráženie, pretože aj pre vás bude veľmi nepríjemné ustavične odbiehať či sledovať hodinky. V druhom rade je to pohodlie.

Na fotkách vidieť, ak máte oblečenie, ktoré bežne nenosíte a necítite sa v ňom prirodzene a príjemne. Ak sa bežne nelíčite, nemali by ste si dať výrazné líčenie, ak sa v tom nebudete cítiť komfortne. Všetko je na dohode s fotografom a na žánri fotenia. V zásade platí, že ak sa ide fotiť aj s rodinou, dobre vyzerá, keď sa všetci zladia.

Nemyslím tým rovnaké oblečenie, ale aby boli niektoré prvky farebne či materiálovo podobné, bez veľkých nadpisov, komplikovaných vzorov či extrémne farebné. Kombinovať napríklad biele blúzky, košele, modrú rifľovinu na bunde či nohaviciach a vhodné sú aj béžové odtiene.

Na jeseň a v zime dobre pôsobia veľké vlnené svetre a na jar a v lete sú to zas ľahké a voľné boho kúsky napríklad aj z ľanu.

Ako fotenie prebieha a čo je pri ňom dôležité?

Tehuľka sa stáva modelkou. Či už má skúsenosti, či nie. Sú také, ktoré chcú sexi fotky s nastylovanými vlasmi a obtiahnutým oblečením a majú s takými fotkami skúsenosť. Ak však taká nie ste, nerobte to.

Tehotenstvo je krásne (aj náročné) obdobie plné jemnosti, lásky a nehy. Práve to sa dá krásne odraziť na fotografiách. Dohodnite sa preto s fotografom, o aký žáner máte záujem.

Je veľmi nepríjemné ak si naplánujete, že chcete fotky len seba, no na fotenie privediete celú rodinu. Nikto na to nie je pripravený a nie je na to ani čas, ani priestor.

Koľko času si vyhradiť na fotenie?

To záleží, aké fotenie bude. Ak chcete fotky sama, s vystriedaním troch outfitov, dá sa to zmerať na hodinu. Ak chcete ísť na prechádzku s rodinou a fotografom a pri tom vystriedať nejaké oblečenie, miesta a varianty, kto s kým bude, môžeme sa baviť o dvoch hodinách.

Sú aj fotografi, ktorí fotia fantasy rozprávkové výjavy s bleskami, kostýmami a náročným líčením. V takom prípade to môže byť kľudne aj päť hodín, ale také ja nerobím. Ja mám radšej prirodzenosť a skutočné emócie a vzťahy s rodinou.

Koľko fotografií z fotenia dostanem a v akých formátoch?

Ja osobne odovzdávam celkom veľa fotografií a všetky online formou. Približne 50, ak je mamička sama, a okolo 85, ak je to fotenie s partnerom a dieťaťom. Čím viac ľudí, tým viac fotiek, ale ak by chcela nejaké pekné balenie aj s tlačenými, tak sa vieme dohodnúť.

Nemám rada, keď to niekto obmedzuje na 10 – 15 fotografií. Podľa mňa to je veľmi málo. Ja sa potrebujem s človekom spoznať a zblížiť, čo za 30 minút fotenia nestihneme a fotky sú potom možno kvalitne spracované, ale prázdne a strohé.

Fotenie v ateliéri verzus v prírode…

V ateliéri nás neobmedzuje východ a západ slnka ani počasie a chlad. Pre mňa je to však menej osobné, pretože považujem za dôležité emócie, ktoré ľudia majú medzi sebou či s prostredím. Ak chce niekto technicky krásne a nasvietené fotky, je to jeho voľba a bude to preňho zážitok, pretože sa môže cítiť ako krásna a obskakovaná modelka, ale všetky emócie tam budú strojené a neúprimné.

Treba však myslieť na to, že nie každý, kto má ateliér, tam aj vie fotiť. Nie je nič horšie, ako vyblesknutá biela tvár na pokrčenom fotopozadí. Fotky vyzerajú ako z búdky na preukaz a to naozaj nechcete. So svetlom je potrebné pracovať, rozumieť mu a vytvárať plastickosť tváre aj prostredia. Vďaka dobrému svieteniu sa dá tvár opticky zúžiť, zaguľatiť, potlačiť veľký nos či hromada iných zázrakov.

Následná úprava fotografií… Je to potrebné alebo je lepšia prirodzenosť?

Fotky je vždy potrebné upraviť. Vždy. Aj keď len jemne, fotoaparát nám dá svoje surové dáta, ktoré je nutné aspoň mierne skorigovať. Preto fotografi neposkytujú všetky fotky len tak. Druhá vec je retuš.

Samozrejme, ak sa vám stane, že máte akné alebo nejakú špinku na oblečení, je etické od fotografa tieto drobné nedokonalosti odstrániť. Ak chcete fotky ako do módneho časopisu, treba sa na tom dopredu dohodnúť a už samotné fotenie tomu bude prispôsobené ako svetlami, tak aj následnou postprodukciou.

Je úplne normálne, že tehuľka počas tehotenstva priberie v tvári, je však fotografova povinnosť fotiť z lichotivého uhla tak, aby sa to potlačilo, a nefotiť z podhľadu alebo napriamo.

Čo keď sa mamička fotí nerada a i napriek tomu by fotky z tehotenstva chcela?

Vtedy odporúčam dohodnúť sa na rodinnom fotení doma alebo niekde vonku, kde to majú radi, kde budú robiť prirodzené činnosti a nechajú fotografa, aby ich zachytil.

Fotky budú úprimné a klienti budú mať podporu okolia. Pri tom sa tehuľky osmelia a za chvíľu nebudú mať problém pózovať samy alebo sa dohodnú na ďalšom fotení, kde sa pozornosť zameria už len na ňu.

Čo treba urobiť, aby fotky boli prirodzené?

Komfort, komfort a komfort. Hoci je fotenie vystúpenie z komfortnej zóny, pretože necháte cudziu osobu, aby vám vstúpila do súkromia, robte len také veci, ktoré sú pre vás prirodzené.

Radi chodíte do lesa? Zoberte fotografa. Ste profesionálni hráči bowlingu? Každý večer spolu pozeráte film? Radi pečiete? Zoberte si svojho partnera alebo dieťa ako pomocníka, strávte spolu príjemný čas, zabavte sa a prizvite si fotografa, aby vás pozoroval a zachytával túto pohodu.

Zoberte si len také oblečenie, ktoré máte overené, že sa v ňom cítite pekná a je vám v ňom príjemne. Ak od vás fotograf ustavične chce, aby ste sa bozkávali s partnerom, ale vy nie ste taký pár, povedzte mu to a nerobte to. Dobrý fotograf vidí, čo je pre vás príjemné, a nebude vás tlačiť do nepohodlných polôh a situácií.
Takže ak by som to mala celé zhrnúť, tak ako všade, aj tu je dôležitá komunikácia. Napíšte fotografovi všetko do jednej správy, pošlite mu fotky, ktoré sa vám páčia, návrhy, námety a predstavu. Povedzte mu, koľko fotiek chcete, na čo ich chcete použiť, s kým tam chcete byť.

Pýtajte sa, zaujímajte sa, informujte sa. Ak si všetko ujasníte dopredu, budete v pohode aj vy, aj fotograf. Potom vám zostáva už len príjemne strávený čas na fotení a radosť z fotiek. Pre nás je obrovská radosť vidieť vás, ako sa z fotiek tešíte a ste spokojní.

 

https://paulinascepkova.wixsite.com/mysite

Facebook www.facebook.com/paulina.scepkova

Instagram https://www.instagram.com/pauley.ina

 

Pre čitateľky Babyweb.sk pripravila Paulina Ščepková špeciálnu zľavu 30% z ceny fotenia.

 

 

 

20.1.2020 4:03| autor: redakce Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist