Ako nezošalieť, keď sa vám hneď nedarí otehotnieť

Každý jedinec je odlišný, tak ako aj každý pár. Niekomu sa podarí otehotnieť hneď  na prvý pokus a niektorým párom to nie je dopriate aj pár rokov. Všetko riadi matka príroda, a preto netreba byť automaticky nervózni, keď sa to nepodarí okamžite. V každom prípade netreba  podliehať panike a po prvom neúspechu sa psychicky zložiť. Priemerne  trvá zdravému páru oplodnenie až 6 mesiacov, tak sa zbytočne nestresujte  nad prípadným prvým, alebo druhým neúspechom.

8-shutterstock_345397208-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ak sa Vám nedarí otehotnieť hneď v prvých mesiacoch  „snaženie“ a menštruácia sa aj napriek veľkej snahe dostaví, nebuďte sklesnuté. Sú totiž páry, ktorým sa podarilo počať až po niekoľkých rokoch. Ak túžite po dieťati, tak sa musíte snažiť, ale len v rámci istej  únosnej miery. V prvom rade si treba plodenie potomka užívať do sýtosti.  Užívajte si voľné chvíľky v partnerovom objatí a nevyhľadávajte sex s ním iba počas ovulácie.  Spomínajte si na vaše začiatky sexuálneho života a skúste sa preniesť tam, kedy vám bolo najlepšie.

Stres je zlý pomocník

Mimoriadne dôležitá, ba čo viac, najdôležitejšia je psychika. Ak táto čarodejnica funguje správne aj príchod potomka na seba nenechá dlho čakať. Veci, ktoré v živote najviac chceme sa nestanú a stanú sa práve tie, ktoré nechceme. Naše myslenie priťahuje tie veci, ktoré máme v mysli, preto myslite pozitívne. Významnú rolu tu zohráva autosugescia. Mali by ste sa po prvých neúspechoch snažiť byť v poriadku aj keď sa vám nedarí.

Stres je najhorší spolupracovník pri plodení  dieťaťa.  Skúste všetko začať brať s ľahkosťou a najmä nezúfajte s tým, že sa už rok snažíte a vytúžené dve čiarky neprichádzajú. Všetko v živote má svoj čas. Najlepšie sa darí plodiť deti, keď sa nachádzate v duševnej rovnováhe, snažte sa preto  vypnúť. Vyberte sa niekam na predĺžený výlet s partnerom alebo na menšiu dovolenku. Najideálnejšia možnosť otehotnenia je práve tam, keď je človek bez stresu, v pohode a bez tlaku a stresu. Vyhoďte si zo svojho slovníka aj mysle slovo „musím“ otehotnieť. Slovo musím sa nesmie vyskytovať v súvislosti s potomkom.

Ďalšia mimoriadne dôležitá vec je, abyste v žiadnom prípade neobviňovali partnera zo zlyhania. Muži takýto prístup neznášajú. Tak ako neznášajú počítanie plodných dní a direktívny vynútený sex. Sex musí byť spontánny a chcený z oboch strán. Rozhodne sa navzájom  neobviňujte, pretože to vo vás prehlbuje zbytočne negatívne pocity.

Čítajte tiež:

Zmente životný štýl

Ak sa vám ani po týchto radách nedarí snažte sa zmeniť životný štýl. V prenesenom významne  snažiť sa zdravšie žiť t.j. vyhýbať sa fajčeniu, pitiu alkoholu, nezdravým jedlám. Snažte sa, čo najviac tráviť čas športovaním  a cvičením, napríklad jógou. Zaraďte do svojho jedálníčka ľahšie jedlá a naopak vyraďte to, čo organizmu škodí t.j. mastné, vyprážané, kalorické jedlá. Netreba zabúdať na to, že aj optimálna telesná hmotnosť je veľmi dôležitá. Platí zásada: ani príliš málo, ani príliš veľa.

Rada pre mužov:  je potrebné upraviť životný štýl, začať cvičiť, vymeniť sedavé zamestnanie za viac pohybu,  nenosiť obtiahnuté  spodné prádlo, ale vymeniť ho za vzdušné slipy. Vyhýbať sa vírivkám, saunám a nenosiť vo vrecku mobil.  Ak upravíte a zmeníte životný štýl  a stále sa nedarí, tak môžete skúsiť podporné čaje na plodnosť. Skvelou voľbou v tomto prípade je bylinka Kotvičník. Z prírodných doplnkov môžete využiť kyselinu listovú .

Nájdite si inú záľubu ako rátať plodné dni a stresovať sa. Pracujte, športujte, nájdite si nejaké koníčky, ktoré vás budú baviť a vôbec na dieťa nemyslite. Vytesnite túto myšlienku z hlavy, a dočkáte sa prekvapenia.

Ak ste už vyskúšali všetko a stále sa vám nedarí minimálne rok, tak až potom navštívte gynekológa, ten vás navedie na ďalší postup.

23.4.2024 5:14| autor: Natalia Bosáková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist