Sociálni asistenti pre rodiny. Poznáte ich?

Viete o nejakej rodine, ktorá sa nachádza v ťažkej životnej situácii? Alebo sami takú situáciu prežívate a neviete, ako ďalej? Existujú však asistenti sociálnej práce, ktorí vám aj ostatným rodinám môžu pomôcť.

socialni_asistenti_pro_rodinu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Sociálne služby pozná asi každý. A že medzi ne patria aj terénne sociálne služby, viete asi tiež. No nie je veľmi rozšírené, že do týchto terénnych služieb patria aj asistenti sociálnej práce. Tí môžu byť pre rodiny v núdzi a ťažkých situáciách skutočne veľkou pomocou.

KTO JE ASISTENT SOCIÁLNEJ PRÁCE?

Register zamestnaní charakterizuje asistenta sociálnej práce takto: Asistent sociálnej práce sa podieľa na diagnostikovaní sociálnych problémov a riešení krízovej sociálnej situácie fyzickej osoby, skupiny, rodiny, komunity a napomáha pri napĺňaní sociálnych potrieb prijímateľov dávok sociálnej pomoci alebo poskytovaní sociálnej služby, sociálnej a právnej ochrany, sociálnom poradenstve a komunikácii so zainteresovanými sociálnymi subjektmi.

Je to aj terénny pracovník, ktorý sa stará o rodiny ako také, pomáha im v životných situáciách, ktoré nedokážu zvládnuť. Napríklad v časoch, keď sa rodina nedokáže dobre postarať o svoje deti, dopriať im správnu a vhodnú atmosféru so všetkým, čo k tomu patrí.

ČO VŠETKO ROBÍ ASISTENT SOCIÁLNEJ PRÁCE?

Pomáha a ponúka rodinám, ktoré to potrebujú, pomoc a podporu v ich snahe o zlepšenie životnej situácie, učí a vedie ich správnym smerom k samostatnému a zodpovednému rodinnému životu.

TAKÝTO ASISTENT MÔŽE POMÔCŤ:

· pri výchove detí a starostlivosti o ne

· so školskou prípravou detí

· s vedením domácnosti a nastavením rodinného rozpočtu

· pri dlhoch a nedoplatkoch na nájomnom a službách

· s vybavením sociálnych dávok alebo dokladov

· s kontaktom na právne i ďalšie služby (ideálne zdarma)

· pri registrácii a dochádzaní na úrad práce

· pri hľadaní zamestnania, brigády alebo nového bývania

· pri starostlivosti o zdravie a bezpečnosť rodiny a jej členov

· pri pomoci s komunikáciou v užšej i širšej rodine

· pri kontakte s okolím a so záujmovými aktivitami

Medzi činnosti asistenta sociálnej práce patrí aj zisťovanie skutočnej situácie v rodinách, kde je bežné užívanie alkoholu alebo drog niektorým z ich členov. Tiež sa angažuje tam, kde ľudia nie sú z dôvodu choroby a postihnutia schopní dobre postarať nielen o seba, ale ani o vlastné deti.

AKÉ VLOHY MUSÍ MAŤ ASISTENT SOCIÁLNEJ PRÁCE?

Predpokladom pre toto povolanie je ukončené vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, ďalej skutočne kladný vzťah k ľuďom, veľká schopnosť empatie, pokojný a trpezlivý prístup aj dobrý úsudok. Asistent sociálnej práce funguje ako v kanceláriách úradu, tak aj

v domácnostiach rodín. Pri svojej práci využíva notebook, mobilný telefón a spisovú dokumentáciu. To všetko by mu však bolo nanič bez jeho hlavnej pracovnej náplne – rozhovorov a vychádzania s ľuďmi.

POMOC POTREBUJÚ STOVKY RODÍN

Realita je, bohužiaľ, taká, že máme stovky rodín, ktorých rodinné zázemie a podmienky na život nie sú úplne v poriadku. To sa negatívne odráža na jednotlivých členoch domácnosti, hlavne na deťoch a ich správnej výchove. Neštandardný rodinný život sa prejavuje na detskej emočnej nestabilite a sociálnych postojoch v budúcnosti.

Nejde však vždy len o neúplné rodiny. Mnohé rodiny sú často v zložitej, ak nie priamo v kritickej situácii – sociálnej či finančnej, čo spolu úzko súvisí. Všetky aktivity a podpora asistentov sociálnej práce smerujú k tomu, aby zabránili sociálnemu vylúčeniu rodín a prehĺbeniu ich krízy alebo dokonca rozpadu rodiny. Hoci je rodina trebárs aj neúplná, stále môže fungovať. A to hlavne preto, aby deti nekončili v ústavnej starostlivosti a náhradných rodinách.

Čítajte ďalej:

KDE HĽADAŤ ASISTENTA SOCIÁLNYCH SLUŽIEB?

Môžete sa obrátiť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnych vecí mesta alebo nadácie či spolky alebo fondy.

· Človek v tiesni

· Človek v ohrození

· Dobrý anjel

· Nadácia Pontis

U DVOJČIAT A VIACERČIAT NA KLUBY DVOJČAT A VÍCERČAT

· dvojcata.sk

12.9.2023 5:05| autor: Pavla Košík Jelínková | zdroj: Psycholog a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist