Mamičkou v Kazachstane: Už ročné deti si pochutnávajú na kaviári

„Ty si sa zbláznil,“ zhrozila sa Laura, keď jej taliansky manžel navrhol, aby ich polročnú Sofinku dali do jaslí. Laura je z Kazachstanu a tam sa s deťmi predsa len zaobchádza trošku inak.

maminkou_v_kazachstanu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Do troch rokov sa mamičky svojim deťom naplno venujú. Nejestvuje nejaký jednotný štýl výchovy, lebo Kazachstan je krajina veľkých rozdielov, preto závisí od toho, kde deti vyrastajú. Či v horách, kde ich učia lyžovať už od dvoch rokov aj pri teplotách mínus tridsať stupňov, alebo v tajge, stepi, či pri Kaspickom mori. Tradície však dodržiavajú všade.

Prvé strihanie v 40 dňoch

Pre všetky kúty Kazachstanu platí jedno pravidlo: po pôrode zostáva mamička bezpodmienečne doma. Môžu ju navštíviť len jej najbližší, ale nepustia k nej ani priateľov, ani vzdialenejších príbuzných.

Po 40 dňoch od pôrodu sa zorganizuje veľká oslava s jedlom a tancom. Oslávencom je bábätko, každý z účastníkov mu striebornou lyžičkou naleje na hlavičku trošku vody a ako sudička mu čosi popraje do života. Tiež mu prvýkrát strihajú nechty a vlásky, ktoré preň uchovajú spolu s prvým oblečením v špeciálnej taštičke a dostane ich k osemnástym narodeninám ako spomienku na útle detstvo.

Počas tejto oslavy sa servíruje tradičné jedlo nazývané „bešbarmak“, čo je konské alebo baranie mäso varené s cestovinami. Konzumuje sa rukami a deti tento pokrm zbožňujú. Tradične mäso krája na porcie a rozdáva otecko. Chlapci jedia uši zo zvieraťa, aby lepšie počuli, dievčatá mäso z chrbta, aby boli usilovné a vytrvalé. Pre najmladších je určené srdce a obličky.

Pestrofarebný tanier

Bola som rada, že Sofia odmalička vyrastala v Európe,“ zveruje sa Laura. Sama tak unikla hustým polievkam s baraninou, ktoré varia dojčiacim matkám u nich doma. Tam by nemala na výber a musela by zjesť, čo by jej pripravila jej matka.

Starším a skúsenejším sa tam neodporuje. Na podporu dojčenia sa tiež musí veľa piť – kobylie alebo ťavie mlieko a čierny čaj. Keď v šiestich mesiacoch začala Laura svojmu dievčatku dávať príkrmy, riadila sa radou svojou sestry: na tanieri by malo byť niečo biele, zelené, žlté a červené, a to v tomto poradí.

Takže Laura servírovala svojej dcérke fenikel a zemiaky, zelené a žlté cukety, potom paradajky a červené papriky. Podobne to spravila aj s mäsom. Ako prvé ponúkla Sofii kuracie a biele rybie mäso, neskôr konské a hovädzie.

Keď som bola malá, mojím najobľúbenejším jedlom bol chlieb s maslom a s kaviárom z jesetera,“ spomína Laura. V Kazachstane je bežné, že deti tam jedia kaviár už od jedného roka. Nie je tam taký drahý, taký luxus ako inde vo svete.

Dieťa patrí celej rodine

A skutočne ti tu nebudem prekážať?“ spýtala sa Laury jej talianska svokra, keď chcela syna a nevestu navštíviť a pár dní u nich pobudnúť. Mladú ženu z Kazachstanu to prekvapilo, pretože u nich sa matka alebo svokra na niečo také nepýta a rodinu „mladých“ automaticky pokladá za svoju a môže tam kedykoľvek vkročiť.

Zvlášť po narodení bábätka sa obe staré mamy striedajú v starostlivosti o domácnosť aj o dieťa, keď si mladá mamička potrebuje oddýchnuť. Berú to ako samozrejmosť, ktorá prechádza z generácie na generáciu. Preto Lauru zarazilo, že ženy v babičkovskom veku na Západe žijú vlastný život a starostlivosť o vnúčatá neberú ako prioritu. Zapáčilo sa jej to.

Domáci recept: Proti novorodeneckým kolikám používajú v Kazachstane odvar z fenikla a harmančeka. Bábätku z neho dajú pár kvapiek pred každým dojčením a pije ho aj mamička.

23.11.2020 4:42| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist