Efektívne rodičovstvo alebo Ako porozumieť vlastným deťom

Máte pocit, že niekedy neviete, ako reagovať na detský hnev, čo si počať, keď dieťa odvráva, nechce ísť spať, odmieta jesť, robiť si úlohy alebo domáce práce? Neviete si rady s vlastnými negatívnymi emóciami? Trápi vás, že sa odchod z domu nezaobíde bez kriku a trucovania? Alebo vám pripadá, že vás deti neposlúchajú, že často robia pravý opak toho, čo by ste vy ako rodičia potrebovali? Vyskúšajte metódu efektívneho rodičovstva.

shutterstock_1947593632-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Návod, ako správne a bezbolestne vychovávať deti, neexistuje. Ale existujú cesty, ktoré nás môžu nasmerovať k tomu, aby sme svojim deťom lepšie rozumeli, naladili sa s nimi na rovnakú komunikačnú vlnu, učili ich (a často aj seba) niesť zodpovednosť za vlastné rozhodnutia a nekazili si rodinné ovzdušie otravnými situáciami sprevádzanými gejzírmi hnevu, plaču a kriku.

Či už je vaša ratolesť v predškolskom veku, alebo v pubertálnom rozkvete – každé obdobie vo vývoji dieťaťa so sebou prináša veľa radosti i výchovných úskalí. Nejeden rodič časom príde na to, že dlhé monológy či vykričané hlasivky nemožno počítať medzi účinné nástroje, ako so svojím potomkom vychádzať.

A tak nezriedka začne hľadať nejaké menej prvoplánové, no o to zaujímavejšie postupy, ako si poradiť nielen so správaním svojich detí, ale aj so svojím vlastným zlyhaním a s výchovnými škodami, ktoré na ňom v detstve napáchali jeho rodičia.

Vychovávať efektívne (rozumej účinne) chceme všetci
Keď som pred pár rokmi odložila ďalšiu zo zástupu zaručene účinných kníh o výchove, v ktorých stále znova hľadám odpovede na otázku, ako napáchať na svojom dieťati čo najmenej škôd a nepokaziť mu život, zistila som, že napriek krásnym teoretickým poučkám v praxi opakovane zlyhávam. Potom som vďaka internetu narazila na kurz Efektívneho rodičovstva.

A som za túto „zrážku“ dodnes vďačná: vďaka tomu som sa totiž v praktickej rovine zoznámila s niekoľkými opornými bodmi výchovného systému, ktorý z rozbesneného rodiča môže urobiť pomerne mierumilovnú bytosť, čo s láskavým prístupom plným rešpektu rieši každodenné situácie s deťmi.

Efektívne rodičovstvo je založené na princípoch demokratickej výchovy a na presvedčení, že dieťa nie je možné ovplyvniť ani trestaním, ani poučovaním. Osobnosť dieťaťa treba pochopiť a usmerňovať, výchova nemá dieťa zlomiť, ale presvedčiť.

Táto metóda je sympatická v tom, že je založená na princípoch rovnosti, vzájomného rešpektu a úcty a na presvedčení, že každý človek je tvorivý a zodpovedný. A práve princípy, na ktorých efektívne rodičovstvo stojí, zo mňa – trúfam si povedať – urobili lepšieho rodiča. Cíti sa tak lepšie nielen moje dieťa, ale aj ja, hoci priznávam, že občas siahnem po starých stereotypoch, ako sú krik, výčitky, zakazovanie

Čítajte tiež:

Po takých „úletoch“ však mám oveľa menšiu výchovnú „opicu“ ako predtým, pretože viem, že to väčšinou dokážem aj ináč, lepšie, efektívnejšie. A ten najlepší efekt je v tom, že ide o výchovu účinnú a úplne funkčnú.

Chcete vedieť viac? Potom hor´sa na zážitkový kurz Efektívneho rodičovstva!
Ideálny na oboznámenie sa s princípmi Efektívneho rodičovstva je praktický kurz, ktorý okrem iného predstavuje podnetne a príjemne strávený čas s ďalšími rodičmi.

Efektívne vychovávať dieťa sa dá naučiť aj v Bratislave, kurzy vedie RNDr. Martina Vagačová. Informácie nájdete na http://www.efektivne-rodicovstvo.sk.

17.7.2023 5:00| autor: Zuzana Ježková
Viac o téme: detidieťarodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist