A, mami, existuje Ježiško?

Ježiško je jedným zo symbolov detstva. Vďaka  nemu deti v niečo veria a zároveň sa majú po celý rok na čo tešiť. Čo ak však vášmu dieťaťu niekto prezradí, že Ježiško v skutočnosti neexistuje?

shutterstock_519973075-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zbieranie listov z okien, nekonečné zháňanie darčekov a potom ešte treba všetko poriadne skryť. To všetko predchádza tomu, že na Štedrý deň zazvoní deťmi vytúžený vianočný zvonček, ktorý symbolizuje, že Ježiškova nádielka je už pod stromčekom. A hoci vás to stálo množstvo práce, námahy a utajovania, vidieť rozžiarené oči vašich detí je pohľad na nezaplatenie.

Ježiško umožňuje deťom byť deťmi a veriť na rozprávky. Čo však robiť, keď deťom túto možnosť niekto len tak vezme? Deti väčšinou veria na Ježiška dovtedy, kým nenastúpia do škôlky alebo do školy. Paradoxne sú to práve vrstovníci, kto deťom prezradí, ako to vlastne s Ježiškom v skutočnosti je.

DETI POTREBUJÚ NADPRIROZENO

Predškolský vek je viac-menej vekom rozprávok. Deti v tomto veku podľa odborníkov nadprirodzeno skrátka potrebujú. Keď im teda neposlušný spolužiak v triede začne rozprávať o tom, že Ježiško neexistuje a že darčeky nosia rodičia, rozhodne sa nebojte zasiahnuť.

V každom prípade, otázke „Mami, existuje Ježiško?“ by ste sa zrejme nevyhli. Lámete si hlavu nad tým, ako na obávanú otázku odpovedať? Nemusíte mať obavy trochu zaklamať, vaše dieťa chce počuť, že Ježiško existuje a jeho spolužiak ho len podpichuje. Tak mu jednoducho dajte odpoveď, na ktorú vyslovene čaká.

JEŽIŠKO CHODÍ LEN K DOBRÝM DEŤOM

Ak vášmu dieťaťu prezradil pravdu o Ježiškovi spolužiak, o ktorom viete, že nie je práve vzorný, môžete to dobre využiť. Ježiško predsa chodí len k dobrým deťom, ktoré mu píšu listy a ktoré v neho veria.

Ak teda daný spolužiak hnevá, dostáva poznámky a vykrikuje na hodine, nie div, že za ním Ježiško nechodí. Preto mu darčeky pod stromček musia kupovať rodičia, inak by zrejme žiadne iné nedostal. To by vášmu dieťaťu mohlo ako dočasná odpoveď stačiť.

Nepovedali ste, že Ježisko neexistuje, ale ani to, že existuje. Skrátka chodí len k tomu, kto v neho verí, a ak v neho vaše dieťa veriť bude, nemusí mať strach, že by za ním Ježiško neprišiel.

Na Babywebe tiež nájdete:

STARŠÍ SÚRODENCI SÚ HROZBA

Ďalšou možnosťou je to, že dieťaťu povie pravdu jeho vlastný starší súrodenec. To sa väčšinou končí krikom a plačom, čomu sa chce každá mamička zrejme vyhnúť.

Najlepším riešením by bolo, keby sa rodičia so starším dieťaťom akosi spojili. Skúste sa so starším dieťaťom dohodnúť, nech sa pred mladším súrodencom tvári, že Ježiško skutočne existuje. Môžete mu tiež porozprávať, že aj on sa ako malý tešil na Ježiška a nikto mu to nepokazil, tak nech aj on nechá vychutnať si to svojho mladšieho súrodenca.

KEDY VYJSŤ S PRAVDOU VON?

Ako sa hovorí, lož má krátke nohy, a to aj tá o Ježiškovi, nech je akokoľvek príjemná a potrebná. Čo robiť, keď sa vás dieťa už po niekoľkýkrát opýta na Ježiškovu existenciu? Ak máte pocit, že je načase povedať dieťaťu celú pravdu, spomaľte.

Skúste sa ho, naopak, spýtať vy, čo si o tom myslí, keď sa na to ustavične pýta. Zistite, prečo o tom pochybuje, čo sa mu na tom zdá nepravdivé. Podľa odborníkov je najlepšie, keď dieťa časom pravdu o Ježiškovi odhalí samo. Ustavičným premýšľaním a rôznymi súvislosťami sa dieťa vyvíja a logickým myslením nakoniec samo dospeje k pravde.

V tej chvíli zistíte, že už doma nemáte malého chlapčeka alebo dievčatko, ale šikovného parťáka, ktorý už dokáže uvažovať sám a robiť závery. Aj deti predsa len veria na rozprávky len do chvíle, kým vyrastú, a aj rozprávka o Ježiškovi je koniec koncov len rozprávka.

14.12.2023 4:59| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist