Keď chýba mama

Otec v role matky. Sú asi tri možnosti, ktoré môžu takúto situáciu navodiť. Jednak sa môže stať, že mamička chýba na relatívne krátky čas – choroba, dovolenka, pracovné povinnosti. Alebo je to strednedlhá záležitosť, dajme tomu niekoľko týždňov – dlhá choroba, dlhá pracovná cesta. Eventuálne úplná absencia matky – utečie, umrie, má prácu, ktorú sa neoplatí opustiť, a otec je postavený do roly opatrovateľa.

6-shutterstock_1359368963-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V prípade strednodobom i dlhodobom je potrebné uvedomiť si jednu celkom zásadnú skutočnosť, a to, že matka je nielen osoba, ale aj rola. Inými slovami, nezáleží príliš na tom, kto rolu matky, lepšie povedané Matky, hrá, ale ako ju hrá.

Náruč a potrava

Novorodený človiečik je nastavený na niekoľko relatívne málo situácií, ktoré musí Matka zvládnuť. Ak ich zvládne dobre, nemusí sa absencia rodičky nijak zvlášť prejaviť. Najdôležitejšia je láskavá náruč a potrava, respektíve možnosť dojčiť. Drvivá väčšina mužov nie je na dojčenie pripravená. A i keby muž začal dojčiť, čo možno docieliť pomocou istej hormonálnej terapie, nie je isté, že by to bolo práve to, čo chce ponúknuť svojmu potomkovi. Našťastie existuje sunar a fľaša.
Keď ide o prioritu týchto dvoch funkcií, myslím dojčenie a náruč, zdá sa, že podstatnejšia je práve náruč, našťastie.

Mýty

A teraz trocha psychológie. A cudzích jazykov. V starostlivosti o dieťa existuje niekoľko mýtov, s ktorými sa musíme vyrovnať.

Mýtus prvý: Muž nie je a nemôže byť rovnako dobrým pestúnom ako žena.
Bullshit, ako by povedali Anglosasi.
Sú muži, ktorí sa príliš nesnažia starať o svoje deti a toleruje sa im to, lebo spoločnosť je pripravená tolerovať to. Neexistuje nič také ako genetická neschopnosť muža starať sa o deti. Čo však rozhodne existuje, je mužská nechuť prebaľovať, kúpať, krémovať, obliekať, uspávať, usmerňovať, variť, vysávať, umývať riad, nakupovať oblečenie, písať s deťmi úlohy a predovšetkým riadiť svoj životný rytmus podľa niekoho iného. To však neznamená, že nie sú, aby som bol solidárny, nie sme schopní sa o deti postarať. Naopak. Muži sú na výchovu detí v súčasnosti omnoho lepšie uspôsobení než ženy. Len to nechcú priznať. Aby to nemuseli robiť.

Mýtus druhý: Muž nikdy nemôže porozumieť dieťaťu tak dokonale ako žena.
Nonsens, ako by povedali Anglosasi.
Potreby malého dieťaťa sú v podstate predvídateľné a zreteľné. Postavte muža do roly matky, teda Matky, a presvedčíte sa, že to nie je pravda. Kľúčom k riešeniu tohto mýtu je láska. Poznám úplných „tvrďasov“ a netýkavky, áno, aj moji najlepší priatelia k nim patria, ktorí sú schopní dojať sa až k slzám, keď hovoria o svojich deťoch. Tým chcem povedať, že nepoznám v podstate nikoho, komu by bol osud a vývoj jeho detí ukradnutý. Komu na vlastných deťoch skutočne záleží, vždy sa stará. A urobí všetko, aby sa mali čo najlepšie.

Čítajte tiež:

Mýtus tretí: Chlap zarába peniaze, žena sa stará.
Big enough for true, povedali by Anglosasi.
Netreba vnímať rolu muža len ako toho, kto sa stará o rodinu. Ak máte ženu, ktorá zarába stotisíc mesačne a vy máte pätnásť, nič vám nebráni, aby ste zostali na rodičovskej dovolenke vy. Naopak, užite si to. Máte ženu, čo pracuje kvôli peniazom, a vy ste otec, ktorý pracuje pre radosť (ó, ako vám závidím!).

Ak ste nútení ísť na materskú, lebo biologická matka dieťaťa chýba a vy poberáte dávky, opäť to nie je žiadne pochybenie – dajte malému, čo môžete. Nič dôležitejšie nepotrebuje a verte, že značkové oblečenie, drahé hračky nie sú to, čo malý čaká.

Toľko teda k mýtom.

Zvyšok záleží na vás. Dokážete sa o deti postarať úplne rovnako ako ich biologické matky, nie ste nijak znevýhodnení. Či tomu budete, alebo nebudete veriť, je len na vás. Tak veľa šťastia.

2.11.2023 5:51| autor: Martin Prokeš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist