Čo robiť, ak dieťa nechce čítať

Stáva sa, že školopovinné deti, najmä prváčikovia, majú problémy s čítaním. Akosi podvedome odmietajú čítať to, čo dostali na domácu úlohu. Neschopnosť detí sústrediť sa a zaujímať sa o čítanie nie je v súčasnej dobe tabletov a internetu ničím výnimočným. Malé ratolesti nezaujímajú články, chcú sa radšej hrať so svojimi vrstovníkmi a nechcú sa nič nové naučiť. Napríklad si mylne myslia, že to nezvládnu a veľakrát namiesto čítania iba slabikujú, čo samozrejme pre ich ďalší vývoj a pôsobenie nie je žiaduce. Niektorí rodičia sú už z toho zúfalí, a nevedia ich nijakým spôsobom prinútiť, ani metódou cukríka a biča. Deti sa veľmi líšia, niektoré nemajú chuť a trpezlivosť, druhé zase sú do čítania „žhavé“, no viac sa v praxi stretávame s negatívnejším postojom.

profimedia-0282264732-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

 

Ak vaše dieťa nechce čítať, nesmiete ho do toho nútiť pod hrozbou fyzickej bitky, alebo odňatia hračiek či prístupu k televízii. Trestami a zákazmi, či príkazmi sa ešte žiadny rodič nikam nedostal. Preto si pozrite zopár rád, ako deti naučiť čítať a podnietiť ich k tomu, aby samé od seba chceli.

Rady pre rodičov, ako deti prijmäť k tomu, aby čítali

  1. Má vaše dieťa obľúbenú rozprávku? Ak áno, tak mu ju dajte nahlas prečítať.A vy pozorne sledujete, kde robí chyby a po skončení mu ich ešte raz prečítajte a správne. Bavia vašu ratolesťčasopisy? Tak mu ich kupujte a listujte si s ním pri večernom pozeraní vášho obľúbeného programu, najmä úplne nenútene. Neskôr samozrejme prečítajte aj články z čítanky, ktoré majú za domácu úlohu. V prvom rade ide o motivovanie dieťaťa robiť niečo, čo ho baví. Pozitívne emócie pri akejkoľvek činnosti sú najefektívnejšie. Ak dieťa baví oblasť športu, tak si prečítajte každý deň niečo zo športu.
  2. Deti neznášajú robiť niečo z donútenia a z povinnosti. Preto, ak im dala vyučujúca za úlohu prečítať článok v šlabikári, tak sa to snažte zľahčiť a povedzte dieťaťu, že je preňho dobré, ak si úlohu splní, lebo ho to v ďalšom vzdelávaní posunie ďalej. V žiadnom prípade mu nehovorte slová ako „ musíš to prečítať, lebo učiteľka sa na teba nahnevá“. Toto je nesprávny prístup. Vyvoláte tým v ňom iba negatívne emócie ako strach a stres.
  3. Predčítavajte deťom správne, ako sa má čítať článok s dodržiavaním všetkých čiarok, interpunkčných znamienok, aby dieťa pochopilo ako správne čítať.
  4. Veľa sa s deťmi nahlas rozprávajte a nedovoľte, aby vaše deti „viseli“ iba na tabletoch, televízii, či internete, pretože na to sú ešte veľmi mladé. Snažte sa s nimi stále komunikovať, stále im rozprávať a vyžaduje od nich odpovede, vtiahnite ich do debaty.
  5. Motivujte ich v činnosti. Ak prečítajú článok na domácu úlohu odmeňte ich drobnou sladkosťou, alebo ich zoberte na zmrzlinu. Takéto ohodnotenie by nemalo byť motiváciou pre dieťa, ale v začiatkoch, kým sa prekoná prvotný odpor to nie je rada na zahodenie. Neskôr samozrejme tieto sladké odmeny vynechajte.
  6. Čítajte každý deň počas dňa, ale aj večer. Najlepšie sa však číta popoludní. Návyk na čítanie spôsobí u dieťaťa pozitívny vzťah k tej činnosti. Dôležitý je zvyk, akonáhle si dieťa zvykne na to, že každý deň musí  aspoň desať minúť čítať, tak sa to preňho stane rutinou.
  7. V začiatkoch je potrebné nenechať dieťa napríklad celý víkend bez toho, aby neprečítalo žiadny text. Každý deň deň si dajte záväzok, že prečítate aspoň jednu stranu z knihy, alebo časopisu.
  8. Zaujmite ich v príjemnom prostredí a najmä nebadane skúšajte dieťa, či porozumelo textu. Tu ide o kontextové čítanie, aby dieťa pochopilo o čom je text. Pýtajte sa ho na otázky, ktoré vyplývajú z textu. Tým deti vtiahnete úplne do deja.
  9. Čítajte s nimi rôzne typy textov. Nech sa jedná o časopisy, letáky, nadpisy v autobusoch, televízne riadky. Všetko, čo sa vám naskytne.
  10. Nekritizujte svoje deti, aj keď robia chyby. Chvála musí mnohonásobne prevažovať kritiku. Motivujte ich a stále im pomáhajte, aj keď budete unavení po ťažkom dni v práci. Venujte sa svojím deťom od začiatku, nenechávajte ich trápiť sa s tým samostatne.
1.11.2021 5:22| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist