Matkou v Afganistane

„Vypi to,“ povedala čerstvej mamičke z Afganistanu jej matka, keď za ňou prišla do pôrodnice vo Francúzsku. Podala jej pohár, do ktorého naliala čosi z termosky. Afganské ženy si zachovávajú svoje zvyky aj v krajinách celkom iného rázu.

profimedia-0281155932-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.sk

„Čo je to za nápoj?“ spýtala sa rodička. „To tu nepoznajú, pomôže ti to vyčistiť telo po pôrode,“ vysvetľuje jej matka. Podala jej nápoj nazývaný chawa na báze čierneho čaju s nastrúhaným zázvorom, trstinovým cukrom, medom, kardamómom a drvenými orieškami.

Ženská solidarita

Materstvo a pôrod sú v Afganistane výlučne ženskou záležitosťou, muži do toho nemajú čo hovoriť. Svojsky sa zapájajú aj ženy z príbuzenstva – napríklad pomocou alebo radou. Dokonca aj susedky prinášajú tehotnej trochu z toho, čo uvarili, aby ju ľúbezné vône zo susedných kuchýň nedráždili, ale mohla aj ochutnať. Po narodení dieťaťa sa dodržiava tradícia 40 dní, počas ktorých by novopečená mamička mala odpočívať. O všetko sa stará jej matka alebo sestra. Otec pri pôrode v Afganistane neprichádza do úvahy, je to neprijateľné pre jednu aj druhú stranu.

Riziká pre tehotnú sú veľké

Byť matkou v Afganistane nie je bez rizika. Len asi tretina pôrodov sa odohráva v pôrodniciach, kde sú však katastrofické hygienické podmienky. Mnoho žien pri pôrode umiera. Detská úmrtnosť patrí k jednej z najvyšších a podľa štatistík neprežije tehotenstvo jedna žena z jedenástich. Na vine býva nedostatok kvalitnej starostlivosti a tiež otrasné životné podmienky, chýbajúca pitná voda atď.

Čítajte tiež:

Chlapček má cenu ovce

Ak sa dieťa narodí živé a zdravé a mamička všetko prežije, tak je to, samozrejme, dôvod na oslavu. V minulosti sa narodenie dieťaťa oslavovalo hojnou streľbou do vzduchu. Ak prišiel na svet chlapček, bohaté rodiny zarezali ovcu a jedlo rozdávali chudobným ako akýsi druh obety. Ghezal (37), afganská mamička z Francúzska, to vyriešila tak, že pre príbuzných pripravila sladkosti a do svojej krajiny poslala nejaké peniaze pre chudobných. Po narodení jej dcérky prišli aj priatelia z USA a priviezli pre malú kopu oblečenia. Nie preto, že by si to rodičia nemohli dovoliť, ale ako moderný príspevok k afganskej tradícii, keď rodina pre novorodenca ako darček ušila dupačky.

Babské rady zaberajú

„Po narodení prvého dieťaťa, dcéry, som bola k niektorým radám svojej matky značne skeptická. Patrilo k nim napríklad zavinovanie novorodenca,“ priznával Ghezal. Skoro sa však presvedčila, že na tom niečo je. Napríklad práve zavinovanie bábätiek teraz niektoré mamičky na Západe považujú priam za zázračné. Pre afganské ženy je to bežná záležitosť. Inokedy zasa jej malá trpela kolikou a afganská babička jej dala odvar z fenikla a anízu. Zabralo to stopercentne.

Od tradícií svojej krajiny Ghezal nechce svoje deti vo Francúzsku odstrihnúť. Napokon, aj mená vybrala potomkom afganské. Dnes sedemročná dcérka sa volá Mahnaaz, čo v perzštine znamená „ľúbezná krása luny“, syn je Waiss, čo je v paštčine výraz pre obydlie či vlasť.

Recept na očistný nápoj chawa: 2 lyžičky čierneho čaju, 1 lyžička strúhaného zázvoru, 1 lyžička kardamómu, 4 drvené orechy, trstinový cukor a med podľa chuti. Nechať 10 minút lúhovať v troške teplej vody.

13.1.2022 3:26| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist