Menštruácia po pôrode

OTÁZKA TÝŽDŇA Som šesť mesiacov po pôrode a ešte som nedostala menštruáciu. Rodila som prirodzene a dcéru som celý čas výlučne dojčila, aj keď teraz už začíname s príkrmami. Chcem sa spýtať, či je to normálne, nemám navštíviť gynekológa? Nemôžem byť tehotná? Antikoncepciu neberiem, keď dojčím, otehotnieť predsa nemôžem.

28-shutterstock_1927789277-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Babyweb.sk odpovedá:

Návrat menštruačného krvácania po pôrode je veľmi individuálny. Menštruácia sa zvyčajne objavuje 6 – 24 týždňov po pôrode, ale ženy, ktoré dojčia, ju môžu dostať až po skončení dojčenia, niekedy rok aj viac od pôrodu.

V prípade dojčiacich matiek bráni nástupu ovulácie a menštruácie prolaktín, hormón, ktorý vzniká pri dojčení tým, že dieťa cucaním dráždi bradavky. „Cucanie mlieka tlmí činnosť centier v medzimozgu, ktoré riadia vaječník,“ vysvetľuje pôrodná asistentka Lenka Sosnovcová.

Spočiatku býva menštruácia nepravidelná a trvá rôzne dlho, niekedy dva dni s veľmi slabým špinením, inokedy ženy silno krváca aj týždeň. V prípade dlhšieho a silného krvácania – viac ako týždeň – odporúčame navštíviť gynekológa. Matke vtedy totiž hrozí výrazná strata železa z organizmu a navyše treba určiť, či ide skutočne o menštruáciu, a nie o nejakú komplikáciu.

Čítajte tiež:

Spoliehať sa na dojčenie ako na účinnú antikoncepčnú metódu je veľmi naivné. Tým, že nemenštruujete, nemáte šancu zistiť, či sa už neobjavila prvá popôrodná ovulácia. Otehotnieť môžete aj počas šestonedelia, aj keď sa to stáva veľmi zriedkavo. Ak neplánujete ďalšie bábätko hneď po pôrode, začnite spolu s návratom sexuálneho života užívať niektorú z foriem antikoncepcie. Vhodné sú kondóm, spermicídne gély, globuly (napr. Pharmatex), prípadne vnútromaternicové teliesko, ak neplánujete otehotnieť nasledujúcich pár rokov. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia, ktorá obsahuje hormón estrogén, nie je pre dojčiacu ženu vhodná. Máte na výber z niekoľkých možností tzv. gestagénnej antikoncepcie, napríklad Cerazette, Azalia, alebo injekcie gestagénnej antikoncepce (Depo-Provera), ktoré sa aplikujú raz za tri mesiace do sedacieho svalu.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist