Mamičkou v Kamerune: Dieťa má ochutnať všetko

„Čo je to popôrodná depresia?“ pýta sa vo francúzskej pôrodnici čerstvá mamička pôvodom z Kamerunu ženy, s ktorou leží na izbe. V jej rodnej krajine nič také nepoznajú. Zato tam uctievajú tradície a rešpektujú priania dieťaťa.

matkou_v_kamerunu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

MALIČKÉ MÁ OCHUTNAŤ VŠETKO

Babette, mamička troch chlapcov, doteraz spomína na to, ako šokovala svoju matku, ktorá žije v Kamerune, keď pred ňou spomenula detské alergie. V tom čase bola vo Francúzsku krátko, porodila a poctivo čítala príručky o starostlivosti o dieťa. „A čo to tá alergia vlastne je?“ pýtala sa jej matka, keď jej do telefónu Babette rozprávala, čo všetko nemôže dať dieťatku jesť.

Po mesiaci, keď už jej chlapček prejavoval záujem o to, čo má mamička na tanieri, dala mu ochutnať kúsok ryby. No pred pediatrom to zatajila, mala strach povedať mu to. Doma potom s manželom žartovali: „Myslíš, že by nás za to mohli strčiť do väzenia?“ Svojej matke sa však zverila a tá jej to schválila s tým, že dieťa má ochutnať všetko.

„Strč každý prst do iného jedla na stole a daj to malému olízať,“ radila svojej dcére. A pridala ešte jednu legendu. Kedysi pozvali v jednej kamerunskej dedine pár s dieťaťom na pokrm z kozy. Všetci dospelí si na ňom pochutnávali, keď vtom sa nahnevaný drobček spýtal svojich rodičov: „A prečo ste mne dali len mlieko a zeleninu bez chuti?“ Odišiel a už sa nikdy nevrátil. Z toho plynie poučenie, že k svojmu dieťaťu sa treba správať s rovnakým rešpektom ako k dospelým.

VIERA V DOMÁCU LEKÁREŇ

Babette vychováva svojich troch synov podľa zvyklostí krajiny, v ktorej momentálne žije, ale nezabúda na tradície. Jej matka si z nej občas uťahuje, že jej chlapci sú často chorí, lebo vo Francúzsku sú ľudia posadnutí strachom z mikróbov a stále sa proti nim bránia. „Tvoji chlapci sú tmaví, ale majú protilátky bielych, v tom je problém,“ hovorí jej.

A nezabúda svoju dcéru zásobovať tradičnými domácimi medikamentmi, ako je pamajoránový olej (nejde o palmový olej, tento sa získava z jadier plodov palmy olejovej a má oveľa viac nasýtených kyselín), ktorým podľa kamerunských zvyklostí dieťa natrú, aby mu zmiernili horúčku. Voči účinkom niektorých „zaručených“ domácich prostriedkov bola Babette zdravo skeptická, mamička jej však vysvetlila, že ak v ne bude veriť, tak určite zaberú.

MASÁŽ GORIĽOU KOSŤOU

V Kamerune, ak chce žena rodiť v dobrých podmienkach, tak si musí zaplatiť súkromnú kliniku alebo dať „všimné“ doktorom. K ľudskému životu sa tam predsa len pristupuje trochu inak, a keď niekto nemá peniaze, tak to pocíti aj v tejto situácii. Preto sa starostlivosť o matku a dieťa presúva na rodinu a ďalšie „dobré duše“.

Hneď po narodení, aby bolo dieťa silné, ho kúpu vo vode s prísadou rôznych byliniek, niekedy aj masírujú goriľou kosťou. Pre lepšiu rekonvalescenciu po pôrode poklepkávajú mamičke brucho guľôčkou zo suchých listov namočených do vriacej vody. Vyháňa to „zlú krv“, teda lepšie povedané podporuje krvný obeh. Ide o akúsi tradičnú očistu.

OCKO SA LEN CHVÁLI

Hneď po pôrode, keď sa mamička s bábätkom vráti domov, nasťahuje sa k nim jej babička a stará sa o domácnosť, kým sa dieťaťu nezahojí pupok. Počas dvoch mesiacov po pôrode majú čerství rodičia zakázaný sex, podľa tradície by to zabrzdilo rast dieťaťa. V skutočnosti však ide o prevenciu ďalšieho otehotnenia. Dvojmesačné bábätko ukáže čerstvý otecko svojim rodičom, ináč sa oň nestará, starostlivosť a výchova sú na ženách.

PRÍLIŠ VEĽA POVELOV

„To, čo mi tu v porovnaní s Kamerunom chýba, je istý druh slobody,“ podotýka Babette. Vo Francúzsku jej stále hovoria, čo a ako má s dieťaťom robiť a čo by, naopak, nemala. U nich v Kamerune je to iné, oveľa voľnejšie. Rodičia sa tam snažia hovoriť s deťmi ako s dospelými, preto im všetko patrične vysvetľujú.

Spomína na svoju tetu, ako dohovárala vlastnému dieťaťu, keď stále plakalo. „Skôr než si sa narodil, tak sa nám dobre spalo. Prečo nás teraz nenecháš odpočinúť si? Dnes ťa necháme spať samého, určite si s tým nejako poradíš.“ Odvtedy bol pokoj.

Domáci recept

Proti kašľu pripravujú v Kamerune deťom odvar zo strúhaného zázvoru a z listov citronely (citrónová tráva).

14.5.2020 5:47| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist