Ocko a ocko alebo Môžu si homosexuálne páry na Slovensku osvojiť deti?

Aké sú na Slovensku pravidlá pre osvojenie dieťaťa homosexuálne orientovanými pármi? Väčšinou chce každý človek mať svoje vlastné deti. Homosexuálne páry však fyzicky nemôžu splodiť dieťa, no niektoré z nich chcú aspoň vychovávať adoptované dieťa a tým si zaobstarať potomka.

profimedia-0279970815-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

V zásade sa zákony Slovenskej republiky nezaoberajú sexuálnou orientáciou budúcich adoptívnych rodičov či rodiča. V tejto oblasti sú trošku benevolentnejšie. Ak teda gej či lesbička požiadajú o osvojenie dieťaťa samostatne ako jednotlivci, teda ako „osamelé“ neregistrované osoby, úrady ich orientáciu skúmať ďalej nemôžu a vlastne ani nemajú na to právo. A tak sa stáva, že mnoho detí je vo výchove a rodine u gejov a lesbičiek. Väčšinou homosexuálne páry popierajú svoj vzťah, aby ich mohli vychovávať. Je toto konanie etické?

V súčasnosti neexistuje striktný zákaz adopcií medzi homosexuálmi, ale po podaní žiadosti o zapísanie do zoznamu čakateľov a predložení potrebných dokladov musia žiadajúce páry rátať s návštevami sociálnych pracovníkov. Tí budú skúmať ich bytové či rodinné pomery, nie však ich orientáciu. Zatajiť partnera rovnakého pohlavia či svoju orientáciu je možné sčasti zo začiatku, potom však už nie. Je teda bežné, že slovenskí homosexuáli vychovávajú deti už teraz, aj keď si ich osvojili nie práve legálnym a oficiálnym spôsobom. Dieťa si jednoducho osvojili ako jednotlivci, no potom žijú s partnerom alebo partnerkou, hoci sa k tom nepriznávajú. Práva takéhoto páru sú obmedzené, pretože zákonným zástupcom je len ten z nich, ktorý o adopciu dieťaťa požiadal. Nemôžu to byť obaja rodičia.

Kto si môže osvojiť dieťa na Slovensku?

Podľa zákona platí, že dieťa si môže adoptovať osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony, má osobné predpoklady a je zapísaná do zoznamu žiadateľov. Väčšinou si adoptujú dieťa osamelé ženy, no výnimkou nie sú ani muži. Nemôže tu byť žiadna diskriminácia. Dieťa si môžu osvojiť aj muži. Tak sa teda stáva, že si dieťa osvojí muž, ktorý však žije v homosexuálnom partnerstve, a dieťa sa dostáva do výchovy do homosexuálneho partnerstva celkom nevedome a „legálne“.

Koaličná strana Smer-SD chce do ústavy zakotviť prísnejšie ustanovenia o rodine, ktoré hovoria o tom, kto si na Slovensku môže a kto nemôže osvojovať dieťa. Chcú tak zabrániť tomu, aby si homosexuálne orientované páry mohli adoptovať deti. Oficiálne gejovia ani lesby nemôžu uzatvárať ani registrované partnerstvá. Teda adoptovanie dieťaťa je pre takýto pár zatiaľ v tejto rovine bezpredmetné. Najväčší problém vidia politici v narušení tradičnej kresťanskej rodiny, resp. jej obrazu. Narúša sa tak tzv. idylická predstava o tom, ako má vyzerať tradičná kresťanská rodina na Slovensku. Predsa len, Slovensko je stále konzervatívne. Konzervatívni Slováci a tiež konzervatívni politici stále narážajú na bariéry. Osvojiť si dieťa nie je vôbec jednoduché ani pre normálny heterosexuálny pár, nie ešte homosexuálne orientovaný pár.

Hrozí riziko, že deti z homosexuálnych rodín budú homosexuálmi?

Zatiaľ nie sú známe žiadne oficiálne štatistiky, ktoré by potvrdzovali, že homosexuálne páry by mali nežiaduci vplyv na dospievajúce deti a ich orientáciu. Podľa viacerých štúdií  je veľkým omylom domnievať sa, že homosexualita je „nákazlivá“ a z dieťaťa sa výchovou v homosexuálnom zväzku stane tiež homosexuálne orientovaný človek. Traumu mu podľa psychológov nespôsobuje výchova v takejto rodine, ale netolerantné prostredie, nemiestne narážky okolia a posmievanie. Homosexuálne páry nie sú v správaní horšie ako heterosexuálne. Aj medzi heterosexuálnymi pármi existujú problémy, nie sú dokonalé. Dochádza k násiliu, urážkam, neverám, zlému správaniu. Riziko, ktoré sa pri výchove detí rodičmi rovnakého pohlavia vynára, je neprítomnosť vzoru opačného pohlavia. Na vývoj detí podľa odborníkov najviac vplývajú iné faktory ako sexuálna orientácia: stabilita vzťahov medzi rodičmi, láska a tiež to, aké spoločenské a ekonomické zázemie má rodina. Dá sa všeobecne tvrdiť, že žiadna rodina nie je dokonalá, teda ani heterosexuálna rodina nie je bezchybná. Ľudia na Slovensku sú však stále konzervatívnej povahy  a nechcú, aby si deti osvojovali homosexuálne orientované páry.

Funkcia klasickej rodiny je pre deti nenahraditeľná, otec a matka by mali byť vzorom, inak dieťa nevidí v živote správny vzor a jeho život sa môže stať chaotickým. Deti z nekompletných rodín samy nie sú schopné trvalejších zväzkov. Mnohé deti vyrastajú v neúplných rodinách, rozvodovosť na Slovensku presahuje už 50 percent, a teda nevidia správnu rolu rodiča v živote.

Je pravda, že otázka adopcií detí pre homosexuálne páry vyvoláva rozpory medzi širokými vrstvami obyvateľov. Adopcie detí pre homosexuálne páry sú už vo väčšine štátov západnej Európy normálnym javom, je teda  otázkou času, kedy sa ich budú snažiť politici legislatívne presadiť aj na Slovensku. Slováci nemajú radi kultúrne vojny, preto sme radšej zdržanliví k otázkam sexuality. No registrované partnerstvá možno nenechajú na seba dlho čakať a s nimi sú spojené aj následné adopcie. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a či budú naše ratolesti legálne vychovávať aj homosexuálne orientované páry.

 

16.9.2019 7:35| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist