Menštruačný kalíšok či bezvložková metóda?

Spomínam si na svoj prvý kontakt s menštruačnou vložkou. Prebehol v raných deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Pri pohľade na pruh gázy obopínajúci zlisovanú vatu som prepadla depresii. Predstava, že ma čaká približne štyridsať rokov súčinnosti s pomôckou pripomínajúcou nástroj stredovekej španielskej inkvizície, nebola veľmi radostná.

shutterstock_1966302466-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nasledujúcich dvadsať rokov uplynulo v znamení mnohých zmien. Z dospievajúceho dievčaťa som sa stala ženou a matkou. Menila som sa ja a menili sa i dostupné prostriedky dámskej intímnej hygieny. Vložka tvaru tehly prestala byť jedinou možnosťou. Reklamy sa len tak hemžili úžasnými výrobkami s krídelkami či s aplikátorom i bez nich. No navzdory sľubom z televíznych obrazoviek bolo pravidelné krvácanie stále rovnako otravné. A to aj s hypermodernými vymoženosťami moderného priemyslu.

V období po druhom pôrode, keď som si vďaka dojčeniu radostne užívala pauzu od menštruácie, som sa začala zaoberať myšlienkou, ako to zariadiť, aby som si mohla radostne užívať aj návrat menštruácie. Vtedy som objavila fascinujúci svet predtým netušených možností.

Možnosť prvá – menštruačný kalíšok

„Je to pre mňa ako zjavenie z inej galaxie – geniálny nápad, jednoduchá obsluha a údržba a navyše je vždy poruke,“ hovorí moja kamarátka Jana, keď sa jej pýtam na jej skúsenosti s menštruačným kalíškom.

O čom je reč? O mäkkom poháriku, ktorý sa pri menštruácii zavádza do pošvy, kde zachytáva krv. Kalíšok sa najčastejšie vyrába z lekárskeho silikónu a pojme asi 30 ml tekutiny. Zachytená krv sa podľa potreby (približne po štyroch až ôsmich hodinách, podľa intenzity menštruácie) vyleje a kalíšok sa vráti späť na miesto.

Starostlivosť o kalíšok je celkom jednoduchá – pred menštruáciou alebo po jej skončení ho stačí vyvariť či dezinfikovať. Medzitým postačí umývať ho vodou, prípadne použiť nedráždivé mydlo. Netreba sa pritom obávať infekcie. Na materiál, z ktorého sa kalíšok vyrába, sa baktérie nedokážu uchytiť, a preto sa na jeho povrchu nemôžu rozmnožovať (vďaka tomu sa nemusíte obávať ani zápachu, ktorý je, naopak, častým problémom jednorazových vložiek). Kalíšok prináša aj mnohé zdravotné výhody. Nespôsobuje podráždenie pokožky, vaginálne mykózy a neohrozuje svoje nositeľky syndrómom toxického šoku.

Vyplatí sa aj finančne; dostanete ho kúpiť približne za dvadsať eur a vydrží vám asi päť až desať rokov. Nezanedbateľným faktom je aj to, že je šetrný k životnému prostrediu.

„Zo začiatku som sa zavádzania kalíška dosť bála,“ zdôveruje sa štvornásobná mama Mária. „Čoskoro som sa však s ním naučila správne zaobchádzať. Občas ho v prvých dňoch pre istotu kombinujem aj so slipovou vložkou, no zvyčajne to nie je potrebné. S kalíškom som lyžovala v Alpách a v pohode som s ním zvládla aj stanovačku. Možno viac v pohode, ako keby som používala vložky, pri ktorých by som musela komplikovane riešiť, čo s odpadom. Kalíšok som jednoducho len opláchla vodou z fľaše a bolo to vybavené.“

Možnosť druhá – látkové vložky

Podobne ako moderné látkové plienky sa do povedomia žien znovu dostávajú i látkové vložky. Vyrábajú sa z prírodných materiálov, ako sú bavlna, vlna, hodváb, konope či bambus. Predávajú sa v rôznych veľkostiach, teda aj s rôznou savosťou (od slipových vložiek po vložky na spanie a špeciálne vložky na šestonedelie).

Bývajú vybavené krídelkami a zospodu sa patentom prichytávajú o spodnú bielizeň. Niektoré typy majú vnútri vrecko, do ktorého sa môžu pridávať vkladacie vložky (je to podobné ako pri látkových plienkach). Aké sú ich výhody a prečo ich ženy používajú?

„Látkové vložky sú napodiv veľmi dobre savé, hoci tak na prvý pohľad nepôsobia,“ uisťuje ma Petra, ktorá používa „látkovky“ na striedačku s kalíškom. „Dojem z povrchu je oproti jednorazovkám taký rozdielny, že by som sa k nim dokázala vrátiť len v prípade krajnej núdze. A po tejto skúsenosti by som mala tiež problém dať dieťaťu jednorazovú plienku.

„Obsluha látkových vložiek je veľmi jednoduchá,“ smeje sa Petra mojej naivnej otázke, či si používaním látkových vložiek nepridáva zbytočnú robotu. „Hodím ich do vedra s vodou, kde sa to samo odmočí. Keď treba, vodu vymením. Potom to len šupnem do práčky, vyperiem, a to je všetko. Žiadne žmýkanie, predpieranie, žiadne zbytočné zložitosti.“

Okrem komfortu a vysokej savosti uvádzajú užívateľky látkových vložiek aj ich ďalšie kvality: neobsahujú dráždivé absorpčné gély, nie sú bielené chlórom, sú priedušné (čo je opäť výhoda pre ženy trpiace na vaginálne mykózy), ekologické a vďaka opakovanému používaniu sa vyplatia aj ekonomicky (cena jednej vložky sa pohybuje približne od 2 eur do 15 eur podľa typu, materiálu a savosti, pričom na jednu menštruáciu treba asi desať až pätnásť kusov základných vložiek a približne rovnaký počet vkladacích vložiek).

Čítajte tiež:

Tretia možnosť – tak trochu iné tampóny a kompostovateľné vložky

Alternatívou pre tie z nás, ktoré sa nechcú vzdať jednorazových pomôcok, môžu byť biovložky a tampóny vyrobené z prírodných kompostovateľných materiálov. Sú šetrné k životnému prostrediu aj k ženskému zdraviu. Neobsahujú totiž chlór ani pridané látky ako parfumy či plasty, ktoré môžu spôsobovať podráždenie kože.

Existujú tiež špeciálne tampóny z morskej huby, ktoré sú obľúbené okrem iného aj pre svoje antiseptické vlastnosti. Sú úplne prírodné, neobsahujú dioxíny a syntetické vlákna a sú aj biodegradabilné. Tampóny z huby sa používajú obdobne ako bežne dostupné tampóny. Zavádzajú sa do pošvy a pri úplnom nasatí sa vyberú, premyjú sa prúdom vody, vyžmýkajú a opäť sa použijú. Jeden tampón vydrží asi pol roka.

Ďalšia možnosť – bezvložková metóda

Doposiaľ skôr okrajovým a verejnosti neznámym spôsobom je takzvaná bezvložková metóda, o ktorej píše nemecká autorka Caroline Oblasserová vo svojej knihe „Regelschmerz ade! Die freie Menstruation“ (vo voľnom preklade Zbohom, menštruačné bolesti! Slobodná menštruácia).

Spočíva v slobodnom vyprázdňovaní menštruačnej krvi po tom, čo sa nahromadí v maternici. Rovnako autorka a propagátorka terapeutickej fitnesmetódy cantienica Benita Cantieni v knihe „S pocitom tigrice“ opisuje a z vlastnej skúsenosti potvrdzuje, že vďaka kontrolovanému ovládaniu svalov panvového dna možno menštruačnú krv zadržať a regulovať jej vyprázdňovanie.

Cieľom bezvložkovej metódy nie je len zaobísť sa bez hygienických potrieb, ale ide aj o zlepšenie funkcie panvového dna, prevenciu inkontinencie a poklesu maternice a zároveň o vedomé prežívanie vlastného tela.

Menštruácia? Prirodzená súčasť života… a v pohodlí

Moja voľba napokon smerovala ku kúpe menštruačného kalíška, ktorý som si zadovážila práve na základe kladných referencií svojich kamarátok.
Ľutujem len jedno – že tento úžasný vynález nebol na svete už pred dvadsiatimi rokmi. Možno by sa môj vzťah k menštruácii už od samého začiatku vyvíjal inak a o niečo pozitívnejšie. Pretože pohodlie, ktoré mi poskytuje, odrazu z menštruácie robí oveľa príjemnejšiu záležitosť. A to je podľa mňa veľké plus všetkých alternatívnych možností dámskej intímnej hygieny. Okrem racionálnych argumentov, ako sú šetrnosť k životnému prostrediu, ekonomické hľadisko a zdravotné výhody, vstupuje do hry úplne zásadná vec. A totiž to, že menštruácia sa vďaka nim stáva normálnou a prirodzenou súčasťou života, ktorú nemusíme prežívať, ale si ju môžeme užívať.

26.4.2024 5:58| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist